Trwa ładowanie...

Tajlandia. Oficjalna koronacja najbogatszego władcy na świecie

Na tronie zasiada od 2016 roku, ale dopiero w sobotę rozpoczęła się oficjalna ceremonia koronacji króla Tajlandii. Maha Vajiralongkorn, znany jako Rama X, uważany jest za najbogatszego władzę na świecie, z majątkiem szacowanym na ponad 30 mld dolarów.

Share
Tajlandia. Oficjalna koronacja najbogatszego władcy na świecie
Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/ROYAL HOUSEHOLD BUREAU HANDOUT
dh0b6bm

Jego ojciec, Rama IX, rządził przez 70 lat, dlatego tegoroczna ceremonia koronacji (potrwa do 6 maja) dla wielu Tajów jest wyjątkowa i pierwsza w życiu. Procedura koronacji jest niezwykle skomplikowana. Z tego też powodu odbywa się dopiero teraz. Choć Rama IX zmarł w 2016 roku, rytuały kremacji oraz żałoby po nim zabrały prawie trzy lata.

Poprzedni król był bardzo popularny w kraju. Uważano go za ojca narodu, który troszczy się o poddanych. Jego syn, Rama X, nie jest tak lubiany. Uchodzi za kobieciarza, a także człowieka okrutnego.

dh0b6bm

Ceremonia koronacji rozpczęła się od rytuałów oczyszczenia. Woda poświęcona przez kapłanów pochodzi ze 117 miejsc, a król otrzymuje ją z ośmiu kierunków dookoła tronu.

Zobacz: Bursztyn na Mierzei Wiślanej. "Nie w takich ilościach jak krążą legendy"

Królewska korona jest złota, wysadzana diamentami i kamieniami szlachetnymi. Ma 66 cm wysokości. Do symboli władzy należą także: parasol, miecz, berło, wachlarz, łapka na muchy i pantofle.

dh0b6bm

Koszt ceremonii szacowany jest na ponad miliard tajskich bahtów, czyli ponad 31,2 mln dolarów. Na ulicach, obwieszonych portretami władcy, spodziewanych jest nawet 200 tys. osób. Z kolei za porządek odpowiada 40 tys. funkcjonariuszy. Mnisi będą modlić się w 41 tys. świątyń w całym kraju podczas uroczystości.

Tajlandia jest trudnej sytuacji politycznej. Kraj czeka na wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 24 marca, ale ze względu na ceremonię koronacji nie podano ich wyników. Wciąż zatem nie wiadomo, kto stworzy obejmie władzę w kraju, który od pięciu lat znajduje się pod rządami wojskowych.

Dwa dni przed ceremonią koronacji ogłoszono informację o ślubie Ramy X. Nową królową została szefowa ochrony monarchy, młodsza od króla o 25 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dh0b6bm

Podziel się opinią

Share
dh0b6bm
dh0b6bm