Trwa ładowanie...

Tajna receptura Coca-Coli zagrożona?

Jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic, przepis na produkcję Coca Coli, który przechowywano ostatnie 86 lat w sejfie banku SunTrust w Atlancie, ze względów bezpieczeństwa został ukryty w innym miejscu dla zabezpieczenia przed kradzieżą.

Tajna receptura Coca-Coli zagrożona?Źródło: AFP
d3etsx1
d3etsx1

Jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic, przepis na produkcję Coca-Coli, który przechowywano ostatnie 86 lat w sejfie banku SunTrust w Atlancie, ze względów bezpieczeństwa został ukryty w innym miejscu dla zabezpieczenia przed kradzieżą.

Taką próbę udaremniono m.in. w 2006 roku, gdy pracownica Coca-Coli usiłowała sprzedać receptę na wyrób napoju największej konkurentce - firmie Pepsi.

Obecnie kaseta z formułą produkcji Coca-Coli została przeniesiona do sejfu muzeum "Świat Coca-Coli", również w Atlancie.

Na wystawie, która zostanie otwarta w tym muzeum z okazji 125-lecia wynalezienia formuły napoju, można będzie oglądać jedynie pojemnik, w którym ponad 80 lat przechowywano sekret produkcji Coca-Coli, ale nie sam przepis jej produkcji.

d3etsx1

Skład syropu, z którego 125 lat temu zaczęto produkować ten napój, został skomponowany w 1886 roku przez lekarza Johna Pembertona. Od tego czasu dokonano w nim drobnych zmian, ale wciąż pozostaje on tajemnicą.

W lutym jeden z amerykańskich serwisów odtworzył, że poznał skład Coca-Coli na opublikowanego w 1979 roku zdjęcia. Widnieje na nim rzekomo identyczna receptura z oryginalną Johna Pembertona. Listę składników ujawnił właściciel apteki, gdzie po raz pierwszy zaczęto serwować Coca-Colę , wówczas jeszcze jako lekarstwo na migreny.

Według doniesień serwisu za smak napoju odpowiada ponoć mieszanka olejków eterycznych, oznaczana kryptonimem Merchandise 7X. Ów tajemniczy składnik stanowi mniej niż jeden procent zawartości Coca-Coli, ale to on decyduje o jej niepowtarzalności.

Specjaliści wyceniają skład najpopularniejszego napoju gazowanego na świecie na 100 mld dolarów.

Obecnie koncern z Atlanty sprzedaje 1,7 mld opakowań coli dziennie i jest największym producentem napojów orzeźwiających na świecie.

d3etsx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3etsx1