Trwa ładowanie...
warunki życia

Tak mieszkają ubogie rodziny. Brak jakiegokolwiek ocieplenia i ciepłej bieżącej wody

Krakowski Alarm Smogowy i firma doradcza PwC we współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna przeprowadziły badania stanu domów beneficjentów programu Szlachetna Paczka. Wyniki są zatrważające.

Share
Tak mieszkają ubogie rodziny. Brak jakiegokolwiek ocieplenia i ciepłej bieżącej wody
Źródło: Pixabay.com
d1dy0zg

Badanie objęło ponad 700 lokali mieszkalnych z terenu województwa małopolskiego. W badaniach skupiono się na źródłach ciepła oraz stanie energetycznym budynków.

Okazuje się, że aż dwie trzecie osób zgłoszonych do programu Szlachetna Paczka mieszka w domach jednorodzinnych, z czego 60 proc. jest zupełnie nieocieplona.

Wideo: smog atakuje także w domu. Mamy rozwiązanie

Aż 90 proc. budynków jednorodzinnych, w których mieszkają ubogie rodziny, jest ogrzewana za pomocą paliw stałych, węgla i drewna.

d1dy0zg

Dane zebrane w raporcie pokazują, że aż 59 proc. badanych domów nie ma żadnego ocieplenia. Kolejne 14 proc. ma ocieplone tylko niektóre ściany.

Co trzecia ankietowana osoba, która mieszka w takim domu, skarżyła się na zimno. Nieco lepiej, ale wciąż źle, było w budynkach wielorodzinnych, gdzie na to samo skarżył się co piąty pytany.

- Analiza ubóstwa energetycznego rodzin z terenu Małopolski to pierwszy krok w kierunku rzeczywistego uświadomienia skali problemu i konieczności pracy u podstaw - mówi Bartosz Jasiołek, partner w PwC.

- Zły stan techniczny wielu budynków, nieodpowiedni rodzaj ogrzewania w domach czy brak środków na zmianę tego stanu rzeczy przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza - zwraca uwagę.

d1dy0zg

Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy stwierdza, że uzyskane wyniki badania pokazują, że "znaczenie programów wspierających wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków zamieszkiwanych przez osoby uboższe jest znacznie szersze niż poprawa jakości powietrza".

- Dzięki tym inwestycjom osoby te uzyskają dostęp do godnych warunków mieszkaniowych, np. ciepłej bieżącej wody, ścian wolnych od zagrzybienia czy odpowiednio dogrzanych pomieszczeń - podkreśla.

W przypadku aż 27 proc. domów jednorodzinnych brakuje centralnego systemu przygotowywania ciepłej wody.

Woda podgrzewana jest w garnkach przede wszystkim z wykorzystaniem pieców kaflowych lub kóz, a w budynkach podłączonych do sieci gazowej używa się w tym celu kuchenek gazowych.

Dodatkowo, w aż 24 proc. domów jednorodzinnych oraz 10 proc. mieszkań w budownictwie wielorodzinnym głównym źródłem ciepła są stare piece kaflowe. Ich średni wiek to aż 40 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dy0zg

Podziel się opinią

Share
d1dy0zg
d1dy0zg