Trwa ładowanie...
oprac. Jacek Bereźnicki
13-06-2018 22:00

Tak mieszkają ubogie rodziny. Brak jakiegokolwiek ocieplenia i ciepłej bieżącej wody

Krakowski Alarm Smogowy i firma doradcza PwC we współpracy ze Stowarzyszeniem Wiosna przeprowadziły badania stanu domów beneficjentów programu Szlachetna Paczka. Wyniki są zatrważające.

Tak mieszkają ubogie rodziny. Brak jakiegokolwiek ocieplenia i ciepłej bieżącej wodyŹródło: Pixabay.com
d46910n
d46910n

Badanie objęło ponad 700 lokali mieszkalnych z terenu województwa małopolskiego. W badaniach skupiono się na źródłach ciepła oraz stanie energetycznym budynków.

Okazuje się, że aż dwie trzecie osób zgłoszonych do programu Szlachetna Paczka mieszka w domach jednorodzinnych, z czego 60 proc. jest zupełnie nieocieplona.

Wideo: smog atakuje także w domu. Mamy rozwiązanie

Aż 90 proc. budynków jednorodzinnych, w których mieszkają ubogie rodziny, jest ogrzewana za pomocą paliw stałych, węgla i drewna.

d46910n

Dane zebrane w raporcie pokazują, że aż 59 proc. badanych domów nie ma żadnego ocieplenia. Kolejne 14 proc. ma ocieplone tylko niektóre ściany.

Co trzecia ankietowana osoba, która mieszka w takim domu, skarżyła się na zimno. Nieco lepiej, ale wciąż źle, było w budynkach wielorodzinnych, gdzie na to samo skarżył się co piąty pytany.

- Analiza ubóstwa energetycznego rodzin z terenu Małopolski to pierwszy krok w kierunku rzeczywistego uświadomienia skali problemu i konieczności pracy u podstaw - mówi Bartosz Jasiołek, partner w PwC.

- Zły stan techniczny wielu budynków, nieodpowiedni rodzaj ogrzewania w domach czy brak środków na zmianę tego stanu rzeczy przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza - zwraca uwagę.

d46910n

Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy stwierdza, że uzyskane wyniki badania pokazują, że "znaczenie programów wspierających wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków zamieszkiwanych przez osoby uboższe jest znacznie szersze niż poprawa jakości powietrza".

- Dzięki tym inwestycjom osoby te uzyskają dostęp do godnych warunków mieszkaniowych, np. ciepłej bieżącej wody, ścian wolnych od zagrzybienia czy odpowiednio dogrzanych pomieszczeń - podkreśla.

W przypadku aż 27 proc. domów jednorodzinnych brakuje centralnego systemu przygotowywania ciepłej wody.

d46910n

Woda podgrzewana jest w garnkach przede wszystkim z wykorzystaniem pieców kaflowych lub kóz, a w budynkach podłączonych do sieci gazowej używa się w tym celu kuchenek gazowych.

Dodatkowo, w aż 24 proc. domów jednorodzinnych oraz 10 proc. mieszkań w budownictwie wielorodzinnym głównym źródłem ciepła są stare piece kaflowe. Ich średni wiek to aż 40 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46910n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46910n