Opodatkowanie telefonów służbowych
Jedną z opcji jest opodatkowanie korzystania z telefonu służbowego. Pod koniec ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny zestawił zresztą samochód i telefon służbowy w jednej grupie, przyznając rację fiskusowi, iż ma pełne prawo do ścigania tych, którzy nie odnotowują w swoim zeznaniu podatkowym, że zwykle telefonują na koszt pracodawcy.
- Władze dążą do rozszerzenia stosowania zasad opodatkowania świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych, tj. takich, za które w warunkach rynkowych musielibyśmy zapłacić (jeżeli dostaliśmy je za darmo) lub zapłacić więcej (jeżeli uiszczamy tylko niewielką opłatę) ) - ale w wyniku jakiś okoliczności nam sprzyjających tego nie robimy - tłumaczy Wirtualnej Polsce Mateusz Kamiński, doradca podatkowy w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy sp. k.
Podobne stanowisko jak wobec opodatkowania korzystania ze sprzętu służbowego organy podatkowe, a częściowo też sądy administracyjne, określały i określają np. wobec abonamentów medycznych otrzymywanych od firmy, czy też wyjazdów integracyjnych (a nawet samego zaproszenia na taki wyjazd, na który się nie pojechało).
- Czy taki sposób traktowania wszelkich bonusów uzyskiwanych w pracy jest słuszny? Nie jest to jednoznaczne, zasadniczo bowiem takie bonusy stanowią w szerszym rozumieniu część naszego wynagrodzenia - a to jest przecież opodatkowane. Problemem jest natomiast sposób wyliczenia takiego przychodu dla pracownika, co często w praktyce może być niewykonalne - uważa Mateusz Kamiński.