Trwa ładowanie...

Tak też można stracić pieniądze. Uwaga na przekręt przy sprzedaży przez internet

Wystawiając przedmioty na sprzedaż przez internet również jesteśmy narażeni na próby wyłudzenia pieniędzy - mimo że nic nie kupujemy i w ogóle nie mamy zamiaru wydawać pieniędzy. Pokazuje to przykład 23-latki z okolic Suchej Beskidzkiej, która padła ofiarą manipulacji - przestrzega małopolska policja. Oto jak łatwo jest stracić czujność i stracić pieniądze.

Tak też można stracić pieniądze. Uwaga na przekręt przy sprzedaży przez internetTak też można stracić pieniądze. Uwaga na przekręt przy sprzedaży przez internetŹródło: Adobe Stock, fot: Sheviakova
d91z2jo
d91z2jo

W poniedziałek funkcjonariusze podali, że mieszkanka powiatu suskiego złożyła zawiadomienie o oszustwie w komisariacie w Jordanowie. Doszło do tego podczas sprzedaży zabawek dziecięcych na znanej platformie handlowej służącej do handlu i wymiany odzieży używanej.

Uważaj, gdzie wpisujesz hasło

Jak relacjonują policjanci, 23-latka dostała na swój numer telefonu wiadomość z linkiem, której treść zawierała nazwę platformy. Kliknęła w niego, bo myślała, że to informacja o udanej sprzedaży zabawki. Niestety, zamiast tego trafiła na spreparowaną stronę jej banku, na której - nie wiedząc, że jest ofiarą przekrętu - wypełniła wszystkie niezbędne dane: te, które są potrzebne do logowania w banku.

Po wypełnieniu wszystkich danych kobietę wylogowało ze strony. Nie mogła już wejść ponownie na przesłany w linku adres ani na samodzielnie wpisaną stronę prawdziwego banku. To wystarczyło, by straciła posiadane na koncie pieniądze - 5,9 tysiąca złotych - relacjonuje Sebastian Gleń, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosnąca inflacja. Dodatkowy podatek nakładany na Polaków. "Najgorszy z możliwych"

Funkcjonariusze apelują o ostrożność w czasie zakupów internetowych i przypominają, by nie logować się na żadne strony wysyłane przez kupujących w celu rzekomego potwierdzenia czy też weryfikacji realizacji transakcji finansowej.

d91z2jo

"Przypominamy o możliwości zgłaszania takich wiadomości (dopłata do paczki, dopłata do rachunku, otrzymany link do płatności od kupującego) do analityków CERT Polska. Jest to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci internet i poprzez wiadomość przesłaną na numer 799 448 084 możemy zgłosić podejrzany link. Takie zgłoszenie może uchronić tysiące innych użytkowników" - tłumaczy małopolska policja.

Plaga oszustw

Warto też być czujnym przy innych sytuacjach i pamiętać, że oszuści próbują wyłudzić nasze dane do konta bankowego np. próbując nas przekonać, że doszło do włamania na konto. Popularne są także informacje o rzekomej niedopłacie za przesyłkę. Złodzieje zachęcają też do fikcyjnych inwestycji, np. w akcje Orlenu czy w kryptowaluty. W dobie obecnego kryzysu energetycznego mamy też do czynienia z wyłudzeniami pieniędzy przy rzekomych okazyjnych ofertach kupna węgla w dobrej cenie. Trafiają się też podobne przekręty na cukrze.

W ostatnich tygodniach często słyszy się też o metodzie "na amerykańskiego żołnierza". Nie traci też na popularności metoda "na wnuczka" czy też "na policjanta", która jest stosowana zwłaszcza wobec osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d91z2jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91z2jo