Takie miejsca przetrwają nawet zakaz handlu. Na lokalnych targowiskach tłumy
Zakaz handlu obejmuje między innymi hipermarkety oraz sklepy w galeriach handlowych. Wyjątków jest jednak tyle, że trudno się zorientować, gdzie można zrobić zakupy. Okoliczne targowiska działają jednak jak zawsze. Zakaz handlu niestraszny jest giełdzie w Słomczynie koło Grójca, gdzie dziś zawitały tłumy.
Kupić można tu wszystko: od starych, splątanych kabli za 2 złote po mercedesa za 250 tys. złotych. Wyobraźnia handlowców nie zna granic: są zarówno tacy, którzy wyprzedają swój dorobek życia, jak i producenci mebli na zamówienie czy sprzedawcy używanych samochodów.
Na giełdzie można znaleźć produkty z działów motoryzacja, budownictwo, ogród, odzież, są także bary oraz jadalnie. Znajdziemy tam wszystko: od akcesoriów do domu, po obrazy, urządzenia hydrauliczne, a nawet czy drzewka i krzewy.
Zobacz:
Wokół dużo parkingów, a ruch jak w hipermarketach przed świętami. Jedni przyjeżdżają, inni wyjeżdżają, słychać pokrzykiwania, rozmowy, klienci zawzięcie targują się o ceny.
- Udało mi się okazyjnie kupić cztery kółka, czyli dwa zabytkowe rowery. Zapłaciłem około 2/3 ceny wywoławczej, więc jestem zadowolony. Takie targowiska to trochę podróż w przeszłość, ale mają swój specyficzny klimat. Taki OLX na żywo. Chętnie tam wrócę po kolejne gadżety – zachwala jeden z klientów giełdy.
„Informujemy, że Giełda Słomczyn jest czynna w każdą niedzielę, wyjątkiem są tylko Święta Państwowe wypadające w niedzielę” – czytamy na stronie internetowej giełdy. W niedzielę działa jak zwykle – do 14.
Wygląda więc na to, że lokalnym targowiskom nowe przepisy niestraszne. Pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, że według eksperta prawa pracy wystarczy spełnić kilka warunków, aby handel w niedzielę był legalny.
Według Moniki Smulewicz z firmy Grant Thornton,wyłączenia wymienione w pkt. 27 ustawy o zakazie handlu w niedzielę dotyczą m.in. straganów i stoisk handlowych, w przypadku kiedy pracować w nich będą wyłącznie właściciele. Handel na giełdach nie będzie zatem objęty zakazem.
W ostatni dzień tygodnia niedozwolona jest również jakakolwiek praca związana z handlem. To oznacza, że transakcje związane z wynajmem miejsca handlowego – tj. sprzedaż wstępu na giełdę muszą być zawarte w inny dzień tygodnia.
Zakaz handlu obowiązuje od 1 marca br., ale pierwsza niedziela bez handlu przypada na 11 marca. W przepisach przewidziano jednak szereg wyjątków, a zakupy można zrobić m.in. na stacjach benzynowych, w piekarniach i cukierniach, na lotniskach, poczcie czy przez Internet.(https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie-taki-zakaz-handlu-straszny-jak-go-maluja,16,0,2400272.html)