Trwa ładowanie...
djxb6dn

Tanie mieszkanie, zwolnienie z czynszu, darmowa komunikacja. Niemcy kuszą Polaków

Niemieckie Görlitz jest w dramatycznej sytuacji. W ciągu trzech ostatnich dekad liczba mieszkańców skurczyła się tam niemal o połowę. Niemcy w mieście mieszkać nie chcą, więc władze kuszą Polaków. Na przykład zwalniając ich z czynszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przygraniczne miasto liczy, że uda się ściągnąć więcej Polaków
Przygraniczne miasto liczy, że uda się ściągnąć więcej Polaków (WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)
djxb6dn

Co proponuje nowym mieszkańcom Görlitz, które od granicy z Polską oddziela tylko rzeka? Jak informuje "Gazeta Wrocławska", Polacy, którzy zdecyduja się podpisać umowę na 18 miesięcy, mogą być zwolnieni z czynszu w mieszkaniach komunalnych przez trzy miesiące. Również przez trzy miesiące nowi obywatele Görlitz mogą liczyć na darmowe przezjazdy autobusami czy tramwajami.

Czytaj też:Nowy wymiar emigracji. Polacy przeprowadzają się do Niemiec, bo taniej. Ale pracują w Polsce

Były ochroniarz Bin Ladena mieszka w Niemczech. Zobacz wideo:

Nie tylko to przyciąga Polaków do osiedlania się w niemieckim mieście. Również ceny mieszkań mogą się wydawać dla Polaków bardzo atrakcyjne. Na przykład 50-metrowe mieszkanie w kamienicy w dobrej lokalizacji można nabyć już za ok. 14 tys. euro, czyli ok. 60 tys, zł. W Zgorzelcu, polskim mieście po drugiej stronie Nysy Łużyckiej, takie mieszkania kosztują przynjamniej 100 tys. zł - informuje gazeta. A nowi lokatorzy są miastu bardzo potrzebni. Nawet w ścisłym centrum tego 54-tysięcznego miasta stoją dziś praktycznie niezamieszkane kamienice. Z miasta po zjednoczeniu Niemiec wyjeżdżają przede wszystkim młodzi mieszkańcy, głównie na zachód kraju.

Czytaj też:Polskie restauracje w Niemczech i Polsce, które dzieli tylko rzeka. Sprawdzamy, która jest tańsza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djxb6dn

Podziel się opinią

Share
djxb6dn
djxb6dn