Trwa ładowanie...
d40t0s1
indie

Tańszy "zamiennik" wołowiny bije rekordy popularności

Indie stały się największym eksporterem wołowiny na świecie - wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA. Pozycję tę zawdzięczają jednak nie eksportowi mięsa krów, a bawołów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tańszy "zamiennik" wołowiny bije rekordy popularności
(Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)
d40t0s1

W 2014 roku Indie stały się największym eksporterem wołowiny na świecie - wynika z danych Departamentu Rolnictwa USA. Pozycję tę zawdzięczają jednak nie eksportowi mięsa krów, a bawołów.

W ubiegłym roku Indie wyeksportowały 2,08 miliona ton wołowiny, wyprzedzając Brazylię (1,9 mln ton), Australię (1,85 mln ton) i Stany Zjednoczone (1,2 mln ton). Pierwszeństwo w tym rankingu Indie zawdzięczają temu, iż Departament Rolnictwa USA jako "wołowinę" klasyfikuje także mięso bawołów wodnych - a właśnie ten rodzaj mięsa jest głównym indyjskim towarem eksportowym.

Obecnie eksport bawolego mięsa przynosi indyjskiej gospodarce 4,8 miliarda dolarów rocznie. Drugim najbardziej dochodowym towarem eksportowym Indii jest ryż basmati (4,5 miliarda dolarów).

d40t0s1

Mięso bawołów wodnych z Indii - tańsze od wołowiny, ale też nieco twardsze - trafia głównie na stoły konsumentów w krajach Azji, w tym także na Bliski Wschód. Czołowym nabywcą indyjskiego bawolego mięsa jest Wietnam, który stanowi rynek zbytu dla ok. 40 proc. całości indyjskiego eksportu. Ważnymi rynkami są dla Indii pod tym względem także Malezja, Egipt i Arabia Saudyjska.

W samych Indiach konsumowana jest znikoma ilość bawolego mięsa wyprodukowanego w tym kraju - także z uwagi na fakt, że wielu Hindusów to wegetarianie.

Zobacz także: Polskie mięso wróci na azjatyckie stoły?

d40t0s1

Podziel się opinią

Share
d40t0s1
d40t0s1