Trwa ładowanie...
d21ah8q
d21ah8q

Tauron: Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III zaawansowny w 17%

Warszawa, 06.04.2016 (ISBnews) - Budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest zaawansowana w ok. 17%, poinformował prezes Tauron Polska Energia Remigiusz Nowakowski. Roboty aktualnie obejmują budynek maszynowni i kotłowni, budynek nastawni elektrycznej oraz chłodnię kominową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21ah8q

"Największa inwestycja Grupy Tauron jest zaawansowana w ok. 17%. Średnica podstawy chłodni wynosi 150 metrów, co oznacza, że pomieściłaby pełnowymiarowe boisko piłkarskie FIFA. Ta monumentalna budowla jest jednym z kluczowych elementów jednostki wytwórczej. Dzięki zastosowaniu zamkniętego układu chłodzenia, jaworznicki blok będzie mniej zależny od warunków pogodowo-hydrologicznych aniżeli bloki o układzie otwartym, korzystające bezpośrednio z zasobów rzecznych" - powiedział Nowakowski, cytowany w komunikacie.

Po posadowieniu 40 słupów wsporczych, które sięgnęły 12 m, rozpoczęło się wznoszenie powłok chłodni. Obecnie trwa zbrojenie i deskowanie 14. ze 142 zaplanowanych powłok monolitycznych. Docelowo chłodnia kominowa osiągnie 180 m. wysokości. Obiekt osiągnie niemal dwie trzecie wysokości - należącego do Grupy Tauron - jednego z najwyższych kominów w Polsce, który - podobnie jak budowany blok 910 MW - znajduje się w Elektrowni Jaworzno III, podano również.
Oficjalny start inwestycji wartej 5,4 mld zł brutto miał miejsce 18 września 2014 r. Blok ma zostać przekazany do eksploatacji w 2019 r.

Generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Rafako (lider konsorcjum) - Mostostal Warszawa.

d21ah8q

Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

d21ah8q

Podziel się opinią

Share
d21ah8q
d21ah8q