Trwa ładowanie...
d37otv8

Tauron do końca stycznia chce zdecydować o wyborze paliwa dla bloku w Blachowni

15.12. Warszawa (PAP) - Tauron najpóźniej w styczniu zdecyduje o wyborze paliwa do planowanego bloku energetycznego w Blachowni - poinformował w środę Dariusz Lubera, prezes...

Share
d37otv8

15.12. Warszawa (PAP) - Tauron najpóźniej w styczniu zdecyduje o wyborze paliwa do planowanego bloku energetycznego w Blachowni - poinformował w środę Dariusz Lubera, prezes grupy.

"Na ukończeniu jest scenariusz gazowy dla bloku w Blachowni. Chcemy, by ocenił to także zewnętrzny ekspert. Chciałbym, żeby decyzja zapadła najpóźniej w styczniu" - powiedział prezes Lubera na spotkaniu z dziennikarzami.

Tauron i KGHM analizują, czy w Elektrowni Blachownia nie postawić bloku energetycznego o mocy 800-900 MW opalanego gazem, a nie węglem, jak wcześniej planowano.

d37otv8

Z wcześniejszych informacji wynika, że przy założeniu wyboru gazu inwestycja mogłaby być zrealizowana w 2015-16 roku, a jej koszt może wynieść poniżej 4 mld zł.

Szacuje się, że dla bloku tej mocy roczne zużycie gazu wynosi ok. 1,3 mld m3.

Prezes Lubera poinformował, że do końca czerwca wybrany będzie wykonawca dla bloku w Jaworznie o mocu 800-910 MW.

"Jesteśmy inżynierem projektu, a dla poszczególnych obszarów wybierani są wykonawcy. Przy budowie elektrowni Łagisza zostało to przećwiczone, koszty są wtedy niższe o kilka procent" - powiedział prezes.

Tauron finalizuje kupno spółki, planującej budowę farmy wiatrowej o mocy 80-100 MW. Inwestycja może być oddana do eksploatacji w 2013 roku.

Tauron zakłada, że do końca I kwartału 2012 roku będzie mieć uruchomionych 40 MW mocy wiatrowych.

W II kwartale 2011 roku Tauron zamierza sfinalizować przejęcie od Kompanii Węglowej kopalni "Bolesław Śmiały". (PAP)

pel/ asa/

d37otv8

Podziel się opinią

Share
d37otv8
d37otv8