Trwa ładowanie...
d1w9tq5
14-02-2017 14:13

Tauron dokonał odpisów, które obciążą skons. wynik za 2016 r. na 62 mln zł

Warszawa, 14.02.2017 (ISBnews) - Tauron Polska Energia, wobec zakończenia głównych prac związanych z testami na utratę wartości aktywów na dzień 31 grudnia 2016 r., podjął decyzję o rozpoznaniu w segmencie Wytwarzanie odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości bilansowej jednostek wytwórczych tego segmentu. Obciążą one skonsolidowany wynik netto na ok. 62 mln zł, a jednostkowy - na ok. 613 mln zł, podała spółka.

d1w9tq5
d1w9tq5

"Konieczność ujęcia tych zdarzeń w wynikach finansowych wynika przede wszystkim z uwzględnienia w testach następujących zmian w otoczeniu rynkowym:
- regulacji w obszarze odnawialnych źródeł energii,
- spadku cen świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych,
- utrzymujących się niekorzystnych warunków rynkowych (z punktu widzenia rentowności energetyki węglowej)" - wyjaśniono w komunikacie.

Odpisy ujęte na dzień 31 grudnia 2016 r. w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2016 rok, dotyczące spółek segmentu Wytwarzanie przedstawiają się następująco:
- wartość utworzonych odpisów dotyczących farm wiatrowych: ok. 281 mln zł,
- wartość odwróconych odpisów netto (tj. wartość nadwyżki odwróconych odpisów nad ich utworzeniem) dotyczących majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła: ok. 204 mln zł,
- łączna kwota netto odpisów (tj. nadwyżka tworzonych odpisów nad ich odwróceniem): ok. 77 mln zł,
- łączny szacunkowy wpływ na obciążenie wyniku finansowego netto: ok. 62 mln zł, podano również.

Natomiast w jednostkowym sprawozdaniu finansowym Tauron Polska Energia S.A. za rok zakończony 31 grudnia 2016 r. (dotyczą spółek segmentu Wytwarzanie) dokonano następujących odpisów:
- wartość utworzonych odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości posiadanych akcji i udziałów oraz pożyczki wewnątrzgrupowej: ok. 613 mln zł,
- szacunkowy wpływ odpisów na obciążenie wyniku finansowego netto: ok. 613 mln zł.

Wartość powyższych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA, przez który spółka rozumie EBIT powiększony o amortyzację i o odpisy na aktywa niefinansowe, podano także.

d1w9tq5

Spółka zastrzega, że prezentowane powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych, których publikację zaplanowano na 15 marca 2017 r., podsumowano w komunikacie.

W skład segmentu Wytwarzanie wchodzą spółki wytwarzające energię elektryczną i ciepło ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)

d1w9tq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9tq5