Trwa ładowanie...
d60rwc4
07-09-2016 07:37

Tchórzewski: Chcemy, by kupujący aktywa EdF i Engie dawał perspektywę współpracy

Krynica-Zdrój, 07.09.2016 (ISBnews) - Aktywa energetyczne, w tym należące do EdF i Engie, trafiły na listę spółek strategicznych, ponieważ Ministerstwo Energii chce mieć prawo zawetowania transakcji ich sprzedaży, jeśli inwestor nie będzie dawał gwarancji ich rozwoju, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

d60rwc4
d60rwc4

"Poszliśmy śladem państw Unii Europejskiej takich jak Niemcy i Francja, gdzie takie listy w energetyce istnieją. To są jednak bardzo wrażliwe dla państwa przedsiębiorstwa i nie jest nieistotne dla państwa, kto jest ich właścicielem" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Podkreślił, że wpisanie aktywów na listę daje prawo weta w wypadku sprzedaży aktywów na rzecz podmiotu niepożądanego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa.

"Na przykład jeżeli kupuje fundusz dążący do szybkiego zysku, to nie mamy świadomości, jak te aktywa będą funkcjonowały. Chcemy, żeby inwestorzy, którzy zakupią aktywa EdF czy też Engie, dawali nam perspektywę współpracy i współinwestowania" - dodał minister.

W kwietniu br. "Puls Biznesu" podał, że francuski koncern Engie wystawił na sprzedaż swoje aktywa, z których największym jest Elektrownia Połaniec. Według informacji gazety, cenę wywoławczą za Elektrownię Połaniec ustalono na 500 mln euro.

Na początku czerwca br. CEZ podał, że złożył wstępną ofertę na osiem elektrociepłowni EdF w Polsce. EDF ma 10-proc. udział w rynku energii elektrycznej i 15-proc. udział w rynku ciepła sieciowego w Polsce.

(ISBnews)

d60rwc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60rwc4