Trwa ładowanie...
dymh955

Tchórzewski: Podnoszenie wartości nominalnej akcji możliwe w kolejnych spółkach

Krynica-Zdrój, 06.09.2016 (ISBnews) - Podniesienie kapitału Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji było pilotażem, kolejne podobne działania możliwe są w innych spółkach, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Share
dymh955

"Zrobiliśmy pilotaż. Zobaczymy, jak to wygląda od strony podatkowej, dlatego zmniejszyliśmy kwotę podniesienia" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Myślę, że porządkowanie kapitałów będzie postępować. W niektórych spółkach to będzie oznaczać nawet podwojenie wartości nominalnej akcji" - dodał minister.

Wczoraj akcjonariusze PGE przyjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę 467,44 mln zł zł z kapitału zapasowego do 19,17 mld zł poprzez zwiększenie wartości nominalnej akcji serii A, B, C, D do 10,25 zł z 10 zł, a także o przeznaczeniu części kapitału zapasowego na pokrycie zryczałtowanego podatku dochodowego należnego od akcjonariuszy w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

dymh955

Akcjonariusze przegłosowali też uchwałę w przedmiocie przeznaczenia kapitału zapasowego na pokrycie zryczałtowanego podatku dochodowego związanego z podwyższeniem kapitału zakładowego ze środków własnych spółki. Jednak wysokość podatku nie jest jeszcze znana.

Spółka podawała wcześniej, że "z uwagi na fakt, iż niektórzy z akcjonariuszy są zwolnieni z podatku dochodowego a w stosunku do niektórych zastosowanie mogą mieć inne stawki podatku niż 19% nie jest możliwe na tym etapie określenie dokładnej kwoty należnego podatku a tym samym dokładnej kwoty o jaką zostanie zmniejszony kapitał zapasowy". Spółka wystąpiła o interpretację w sprawie wysokości podatku dochodowego od planowanego podwyższenia kapitału zakładowego.

Ministerstwo Energii wyjaśniało wcześniej, że proponowane podwyższenie kapitału zakładowego PGE z wykorzystaniem środków własnych spółki ma na celu zwiększenie wiarygodności płatniczej spółki oraz wzmocnienie sytuacji akcjonariuszy, którzy dzięki przeprowadzeniu tej operacji posiadać będą akcje o większej wartości.

Projekty zostały przyjęte na wniosek Skarbu Państwa, który posiada 57,39% akcji PGE, uprawniających do 57,39% z ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

(ISBnews)

dymh955

Podziel się opinią

Share
dymh955
dymh955