Trwa ładowanie...

Te pieniądze z ZUS podlegają dziedziczeniu. Zakład przypomina o zasadach

Pieniądze zgromadzone na subkoncie osoby ubezpieczonej w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie np. w przypadku jej śmierci. Tak, jak środki zgromadzone na rachunku w OFE - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Te pieniądze z ZUS podlegają dziedziczeniu. Zakład przypomina o zasadachTe pieniądze z ZUS podlegają dziedziczeniu. Zakład przypomina o zasadachŹródło: Adobe Stock, fot: WDnet Studio
d1ibhxs
d1ibhxs

ZUS podkreśla, że jeśli ktoś ma subkonto, to może wskazać osoby uprawnione do środków na nim zapisanych po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją dyspozycję. Subkonto to część konta ubezpieczonego, prowadzone dla tych osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych i tych, którzy po 31 stycznia 2014 r. nie zdecydowali się na zawarcie umowy z OFE.

Te pieniądze nie przepadają

Jak przypomina ZUS w komunikacie, Zakład informuje ubezpieczonego, który nie ma umowy z otwartym funduszem emerytalnym, o obowiązku złożenia oświadczenia o stosunkach majątkowych między nim a jego współmałżonkiem i o tym, że może wskazać uprawnionych do otrzymania środków po jego śmierci. Brak takiego wskazania oznacza, że środki z subkonta wchodzą do masy spadkowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

W przypadku śmierci osoby, która nie była w OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, Zakład informuje uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej, o możliwości złożenia wniosku o wypłatę. I to mimo że przepisy ustawy nie nakładają na ZUS tego obowiązku.

d1ibhxs

Pieniądze na subkoncie są dzielone w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie we wniosku osoby do nich uprawnionej. Środki, które nie zostaną podzielone w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej, przekazywane są osobom wskazanym przez zmarłego, a w przypadku ich braku - wchodzą do spadku.

Jak dostać pieniądze

ZUS podkreśla, że nie trzeba korzystać z usług pośredników, żeby dostać wypłatę z subkonta zmarłej osoby. Wystarczy wizyta w placówce Zakładu i złożenie wniosku, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS.

"Jeśli ubezpieczony ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, podział środków zaczyna się w funduszu emerytalnym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musi złożyć wniosek do swojego OFE, aby otrzymać należne środki. Fundusz ma obowiązek zawiadomić ZUS. Zarówno o osobach, na rzecz których podzielił środki z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto, jak i o ich udziale w tych środkach, w terminie 14 dni od podziału" - tłumaczy Zakład.

d1ibhxs

Podział składek na subkoncie jest konsekwencją podziału środków w OFE. Po tym, jak do ZUS wpłynie zawiadomienie z funduszu emerytalnego, Zakład ma trzy miesiące na podział i wypłatę środków z subkonta.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ibhxs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ibhxs