Te pytania pomogą ci zdiagnozować twoje mocne strony
Są sytuacje w naszym życiu zawodowym, kiedy musimy podjąć decyzję o tym, co chcemy w robić
Są sytuacje w naszym życiu zawodowym, kiedy musimy podjąć decyzję o tym, co chcemy w robić. Koniec edukacji, utrata zatrudnienia, czy długotrwałe bezrobocie powinny nas skłonić do przeanalizowania swoich słabych i mocnych stron.
Jak wybrać ścieżkę kariery, która nie zawsze musi być zgodna z naszym wykształceniem, ale za to zapewni nam spełnienie w tym obszarze życia? Aleksandra Gołębiewska – Pilorz, Senior Research Consultant w firmie doradztwa personalnego People podpowiada jak przeprowadzić skuteczną analizę naszego zawodowego potencjału.
- Dlaczego warto pytać siebie o to, w czym jestem dobry?
- Każdy z nas jest inny i nawet, jeśli w pracy osiągamy te same wyniki, co nasi koledzy, nie znaczy to, że osiągamy je w ten sam sposób. Każdy bazuje na innych kompetencjach i inne zachowania są dla niego charakterystyczne. Pracownik, którego mocną stroną jest planowanie, do tego samego wyzwania podejdzie inaczej niż osoba, która lubi działać pod presją czasu. Ich przygotowania do pracy i rozłożenie zajęć w czasie będą wyglądały zupełnie inaczej, chociaż efekt może być ten sam. Samoświadomość jest niezwykle istotna w procesie budowania kariery. Znajomość swoich mocnych i słabych stron może pomóc w wyborze drogi zawodowej, planowaniu dalszego rozwoju, odrzuceniu bądź przyjęciu awansu, czy nawet w podjęciu decyzji o odejściu z firmy i np. rozpoczęciu własnej działalności.
Polecamy: Gdzie dostaniesz pracę od ręki?
- Jak najlepiej zdiagnozować swoje mocne strony?
Najpełniejszy obraz nas, jako pracowników uzyskamy w czasie profesjonalnego badania kompetencji (Assessment Center lub wywiad behawioralny). Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy spróbować spojrzeć na siebie obiektywnie i zadać sobie kluczowe pytania odnośnie mojego sposobu pracy robiąc autoanalizę SWOT. Skrót ten został utworzony z pierwszych liter słów: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats (mocne strony, słabe strony, szanse, zagrożenia). W autoanalizie, mającej na celu stworzenie naszej strategii zarządzania rozwojem kariery, te cztery elementy musimy zweryfikować. Przeprowadzając analizę SWOT, należy pamiętać, że silne i słabe strony są czynnikami wewnętrznymi, na które mamy wpływ, a szanse i zagrożenia to elementy zewnętrzne, niezależne od nas.
- Na czym dokładnie polega analiza SWOT?
- Zacznijmy od przyjrzenia się naszym zaletom i słabościom. Analizę swoich zalet i słabości warto uwiarygodnić, odpowiadając sobie na stawiane pytania konkretnymi przykładami zachowań ze swojego życia, pokazującymi nasze nastawienie oraz drogę, jaką przechodzimy, by zrealizować zadanie. Punktem wyjścia może być pytanie: czy łatwo nudzę się powtarzalnością działań, czy wręcz przeciwnie - jestem osobą, która uwielbia „mozolne” zadania? Odpowiedź na to pytanie podpowie, czy w pracy jesteś zwolennikiem „puzzli” - czyli stopniowego dochodzenia do celu, często przez rutynowe działania, czy może „ruletki” – czyli pracy dynamicznej, zmiennej, zwykle pod presją czasu.
*Polecamy: *Gdzie dostaniesz pracę od ręki?
- *A gdy nie lubimy „puzzli”? *
- Jeśli nie wyobrażamy sobie dnia pracy bez przysłowiowych skoków na bungee i balansowania na krawędzi, praca na stanowiskach związanych z wykonywaniem powtarzalnych zadań, przewidywalna, będzie drogą przez spokojne i ciche, ale jednak piekło. Jeśli naszą mocną stroną jest staranne dobieranie fragmentów układanki, chociaż już wszyscy dookoła mają dość puzzli składających się z 1000 elementów, najlepiej unikać miejsc, w których dokładność i planowość postrzegane są jako wady. Pracę warto wybierać tak, by nasze mocne strony były w niej atutami.
- Wróćmy do analizy. O co jeszcze warto siebie zapytać, żeby zweryfikować swoje mocne i słabe strony?
- Kolejnym ważnym pytaniem jest – czy lepiej pracuje mi się samodzielnie, czy w grupie? Nastawienie do pracy zespołowej lub zarządzania zespołem jest jednym z kluczowych elementów, decydujących o wyborze kierunku rozwoju drogi zawodowej. Moje nastawienie do innych członków zespołu, może zadecydować o tym, jaką rolę powinienem w nim pełnić: lidera kierującego zespołem, specjalisty w swojej dziedzinie, czy inną np. osoby wspierającej zespół. Warto przyjrzeć się swojemu zwykłemu dniu pracy i odpowiedzieć na poniższe pytania:
- Jakie zadania sprawiają mi największą przyjemność? Co uważam za swój największy sukces?
- Czy jestem lubiany w zespole? Z jakimi typami osób najtrudniej jest mi współpracować?
- Jaką pozycję w zespole zajmuję? Jaka jest moja rola w trakcie dyskusji grupowych? Gdzie widzę siebie w piramidzie grupy?
- Czy wierzę, że inni mogą wykonywać zadania równie dobrze jak ja? Czy łatwo przychodzi mi oddawanie obowiązków innym? Czy chcę i umiem brać odpowiedzialność za działania innych? Wiele stanowisk łączy się obecnie z pozyskiwaniem lub obsługą klienta, nawet, jeśli pozornie nie są związane ze sprzedażą - dlatego świadomość, czy jest to nasza mocna, czy słaba strona, może ułatwić podjęcie decyzji o wybraniu lub odrzuceniu tej drogi:
- Czy czuję się komfortowo rozmawiając z nowopoznanymi osobami lub ludźmi o dużym autorytecie?
- Jak się czuję namawiając kogoś do czegoś, targując się, prosząc o coś nieznane mi osoby?
- Czy jestem osobą asertywną? Czy umiem wyrazić swoje zdanie nawet w sytuacji oporu? Czy łatwo tracę pewność siebie?
- Czy nie tracę opanowania w sytuacjach konfliktowych? Jak w nich reaguję i kiedy ustępuję?
Przy wyborze i rozwijaniu drogi zawodowej warto pamiętać, że nasze mocne strony w jednej organizacji są uważane za wady, w innej mogą okazać się zaletami i otworzyć drogę do sukcesu. Niezależnie od tego, jakie mamy wady i zalety, jakie słabe i mocne strony, w czasie poszukiwania pracy, rozwijania kariery warto pamiętać o jednym: w pracy spędzamy 1/3 swojego cennego czasu, więc róbmy wszystko, by być w niej szczęśliwym.
Mocne / Słabe strony
1. Jakie mam wykształcenie, jakie kursy ukończyłem?
2. Jaką mam praktykę zawodową? Co w moim cv wydaje się atutem, a co wadą?
3. Ile znam języków obcych i na jakim poziomie? Czy mam kwalifikacje, które stanowią dodatkowy atut (prawo jazdy, znajomość specjalistycznych programów, praca w prestiżowych organizacjach, umiejętności rzadko spotykane na rynku pracy)
4. W jakich zadaniach się sprawdzam, w jakich nie?
*Polecamy: * Gdzie dostaniesz pracę od ręki?
Szanse/Zagrożenia:
1. Jaka jest kultura i polityka firmy, w której pracuję lub będę pracować?
2. Co wiem o kontrkandydatach na dane stanowisko? Jak liczna jest konkurencja?
3. Czy znam warunki finansowe i pozafinansowe pracy na danym stanowisku?
4. Jakie szanse i zagrożenia czekają mnie po ewentualnym przejściu na dane stanowisko?
5. Jakie moje oczekiwania stanowisko spełnia, jakich nie?
Gdy już znamy nasze mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia, pozostaje nam udzielenie odpowiedzi jeszcze na kilka pytań:
1. Czy dana mocna strona pozwoli nam wykorzystać daną szansę?
2. Czy dana mocna strona pozwoli nam zniwelować dane zagrożenie?
3. Czy dana słaba strona ogranicza możliwość wykorzystania danej szansy?
4. Czy dana słaba strona potęguje ryzyko związane z danym zagrożeniem?
MD,MA,WP.PL