Te zawody będą dostępne dla wszystkich

Bibliotekarz, instruktor nauki jazdy, taksówkarz, zarządca nieruchomości

Te zawody będą dostępne dla wszystkich
Źródło zdjęć: © PAP

Zawody do odstrzału

Na pierwszy ogień pójdzie również pośrednik w obrocie nieruchomościami, notariusz, komornik, syndyk oraz dwa typy zawodu spawacza – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Następni w kolejce są agenci celni, agenci i brokerzy ubezpieczeniowi, osoby prowadzące księgi rachunkowe.

Lista nie ujrzała światła dziennego, a już budzi ogromne kontrowersje. Swój protest wyrażają grupy zawodowe, których deregulacja dotyczy.

Przedstawiciele środowiska zarządców i pośredników nieruchomościami argumentują, że nowe przepisy doprowadzą do całkowitej destabilizacji rynku poprzez umożliwienie dostania się do niego osobom bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Obawiają się również, że te osoby będą stosować nieuczciwy dumping cenowy, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie im wygrać rywalizację z profesjonalistami.

Taksówkarze, ostrzegają, że zablokują stolicę w pierwszy dzień Euro 2012. Nie chcą łatwiejszego dostępu do ich zawodu.
- Jeszcze nie przesądziliśmy, czy zablokujemy całe miasto, czy tylko drogi dojazdowe do stadionu lub lotniska - mówi Michał Więckowski, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Taksówkarzy "Solidarność" - podaje Gazeta Wyborcza.

Jarosław Gowin jest zdania, że wymagania stawiane wobec niektórych grup zawodowych są całkowicie nieuzasadnione. Jako przykład podał właśnie pracę taksówkarza. By nim zostać należy zdać egzamin z topografii miasta, co traci sens w epoce GPS. Minister twierdzi, że tego typu przepisy istnieją tylko po to, by dać sens istnienia grupie urzędników oraz by wyciągać pieniądze z kieszeni Polaków.

100 tysięcy nowych miejsc pracy

Mirosław Barszcz, doradca ministra Gowina, powiedział w "Rzeczpospolitej", że powstać może nawet 100 tysięcy nowych miejsc pracy. Jednocześnie też powinny spaść ceny usług świadczonych przez licencjonowanych specjalistów. Zgodnie z nowymi przepisami, aby zostać np. zarządcą nieruchomości nie będzie trzeba posiadać licencji zawodowych, ale również wykształcenia. Wystarczałoby ukończenie szkoły podstawowej. Dzisiaj, by znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie, trzeba mieć wykształcenie wyższe, ukończone studia podyplomowe kierunkowe, a następnie odbyć stosowną praktykę.

Liczba zawodów regulowanych w naszym kraju wynosi 380. Dla porównania w Finlandii jest ich 122, natomiast w Szwecji tylko 91. Zapowiadane zmiany sprawią, że dostęp zostanie otwarty do 50 zawodów. Obecnie pracuje w nich, według szacunków ministerstwa sprawiedliwości, od 500 do 700 tysięcy osób. Jarosław Gowin twierdzi, że otwarcie dostępu do zawodu zwiększy zatrudnienie o około 15 procent. W efekcie w ciągu roku, dwóch lat, powinny powstać tysiące miejsc pracy, prawdopodobnie głównie wśród młodzieży, która obecnie najciężej jest dotknięta bezrobociem – szacuje minister.

Polska drugą Rumunią

Na łamach „Rzeczpospolitej” Janusz Lisiecki, przedstawiciel Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, przestrzega przed nowymi przepisami. Argumentuje, że sprawią one, że cofniemy się do poziomu takich państw jak Rumunia czy Bułgaria, gdzie zasady regulujące działanie tego zawodu nie istnieją. Powstać więc może rynek bez jakichkolwiek zasad, nie chroniący konsumentów korzystających z usług pośredników.

Innego zdania jest, także w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, Przemysław Wipler, przedstawiciel Fundacji Republikańskiej. „Rezygnacja z licencji zawodowych pośredników i zarządców to bardzo dobry pomysł, gdyż one wcale nie podnoszą jakości ich usług. Pośrednicy firmują transakcje, które są efektem pracy osób bez licencji, uzyskujących o (…) niższe wynagrodzenie” – zauważa.

Zapowiadane zmiany cieszą również przewodniczącego zarządu samorządu studentów Uniwersytetu Warszawskiego Piotra Mullera, który podkreśla, że Polska jest w ścisłej czołówce państw pod względem zawodów objętych regulacjami.

JK/MA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)