Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
euro
05-03-2012 09:43

Techniczny klincz na złotym

Początek obrotu w nowym tygodniu przynosi nieznacznie spadkowe otwarcie na rynku złotego, który notuje 4,12 PLN za euro, 3,12 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,41 PLN wobec franka szwajcarskiego. Polskie instrumenty dłużne na rynku wtórnym zachowują się stabilnie, gdzie można zaobserwować jedynie nieznaczny wzrost rentowności obligacji 2-letnich.

Techniczny klincz na złotymŹródło: DM BOS
d3v5i9p
d3v5i9p

Warto nadmienić, iż miniony tydzień przyniósł spadek notowań eurodolara o 2,11% podczas, gdy złoty w tym czasie umocnił się o 5gr (EUR/PLN), o tej swoistej anomalii pisaliśmy już w poprzednich raportach, niemniej spadek odwrotnej korelacji pomiędzy tymi crossami zaczyna być coraz bardziej widoczny.

Z jednej strony spowodowane jest to wzrostem atrakcyjności polskiej waluty pod względem fundamentalnym, który znalazł odzwierciedlanie w opiniach zachodnich instytucji inwestycyjnych nt. złotego. Banki inwestycyjne zaczynają pozytywnie różnicować polską walutę na tle regionu, oferującą wyższą premię niż korona czeska, jednocześnie zdecydowanie bezpieczniejszą niż węgierski forint. Powoli wydaje się zmieniać pogląd na złotego, który przez ostatnie lata stanowił jedynie środek ekspozycji na region Europy środkowo-wschodniej. Jednocześnie należy pamiętać, iż tak znaczące zmiany nie odbywają się w ciągu roku, czy dwóch lecz wymagają dużo dłuższego okresu, podczas, którego tendencje te ulegają osłabieniu lub umocnieniu w zależności od sytuacji globalnej.

Drugim powodem takiego stabilnego, mocnego złotego wydaje się zainicjowanie drugiej rundy pożyczek LTRO, gdzie inwestorzy mają nadzieje, iż suma prawie 530 mld EUR znajdzie swoje odzwierciedlenie pośrednio we wzrostach co bardziej ryzykownych aktywów.

Podczas dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji fundamentalnych z rynku krajowego, dlatego też inwestorzy śledzić będą głównie kształtowanie się nastrojów na rynku globalnym. A te warunkować będą w mniejszym stopniu dzisiejsze odczyty makroekonomiczne z Europy i Stanów Zjednoczonych. Przed południem poznamy porcję danych z gospodarek europejskich w zakresie indeksów PMI dla usług (od 9:13), należy jednak pamiętać, iż nie są one tak znacząco wyczekiwane jak przemysłowe, mogą jednak stanowić swoisty barometr wyprzedzających dla nastrojów z racji, że sektor usługowy jest z natury bardziej podatny na zmiany koniunktury. Ponadto o godz. 16:00 opublikowane zostaną wskaźniki fundamentalne z gospodarki amerykańskiej, gdzie do najważniejszych należą zamówienia na dobra trwałego użytku (16:00 oczek. -4% m/m).

d3v5i9p

Drugim, ale ważniejszym czynnikiem warunkującym nastroje na rynkach, będzie rozwój sytuacji w Strefie Euro, gdzie poranna decyzja agencji Moody’s o ścięciu ratingu do poziomu śmieciowego „C”, nie powinna zaskakiwać po podobnym ruchu ze strony S&P. Inwestorzy nie powinni być również zaskoczeni piątkowymi doniesieniami z Hiszpanii, gdzie oficjalnie już potwierdzono, iż deficyt na poziomie 4,4% PKB jest nierealny, a aktualnym celem staje się 5,8%. Gdy dodamy do tych doniesień nieoficjalne stanowisko ekspertów Troiki opublikowane przez Der Spiegel: Grecja najprawdopodobniej będzie potrzebowała trzeciej transzy pomocowej tym razem o wartości 50 mld EUR, to wyłania się nam obraz dalszych zawirowań w Strefie Euro w małym tylko stopniu zanegowany przez ostatnie LTRO, czy zgody na drugą transze pomocową dla Greków.

Z technicznego punktu widzenia rozpoczynający się tydzień będzie kluczowy dla złotego z uwagi na podejście EUR/PLN do długoterminowej linii trendu wzrostowego na wykresie tygodniowym (linia ta rozpoczyna się w lipcu 2008r). Historycznie podejście w okolice tego wskaźnika skończyło się dwukrotnie wybiciem w górę na parze, rozpoczynając nowy trend generujący ruch o zakresie ok. 30 gr. Pierwsze godziny handlu potwierdzałyby tą tezę, jednak z racji początku tygodnia ciężko prognozować siłę podaż w trakcie kolejnych sesji.

EUR/PLN: Poranne odbicie na parze dotarło w rejon oporu na 4,12 PLN, który jak dotąd zatrzymał popyt. Jednocześnie można oczekiwać, iż w ciągu najbliższych sesji złoty będzie oscylował w zakresie 4,10 – 4,18 PLN.

Wsparcia: 4,10 PLN 4,06 PLN
Opór: 4,1223 PLN, 4,15 PLN

d3v5i9p

USD/PLN: Para kontynuuje impuls wzrostowy zapoczątkowany w poprzednim tygodniu. Nieznaczne odbicie na tym rynku należy tłumaczyć reagowaniem na zmiany wartości dolara na pozostałych crossach, jednak skala tego ruchu ciągle jest niewymierna w relacji do innych par.

Wsparcie: 3,09 PLN, 3,05 PLN
Opór: 3,13 PLN, 3,15 PLN

CHF/PLN: Dotknięcie wsparcia na 3,39 PLN zaowocowało dynamiczną zwyżką, gdzie impuls chwilowo zatrzymał się na poziomie 261,8% projekcji fibo z ostatniego znaczącego ruchu wzrostowego. W ciągu najbliższych sesji moząna spodziewać się podejścia pod 3,43 PLN.

Wsparcia: 3,40PLN, 3,39 PLN
Opór: 3,43 PLN, 3,45 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d3v5i9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5i9p