Trwa ładowanie...
nagroda
12-10-2009 13:20

Tego Nobla nie dostała wcześniej żadna kobieta

Laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali Amerykanie: Elinor Ostrom i Oliver E. Williamson. Zostali wyróżnieni za analizy zarządzania ekonomicznego.

Tego Nobla nie dostała wcześniej żadna kobietaŹródło: AFP
dfpunal
dfpunal

Ostrom została wyróżniona za pokazanie jak własnością wspólną może zarządzać stowarzyszenie użytkowników. Williamsona nagrodzono za teorię rozwiązania konfliktów korporacyjnych.

76-letnia Elinor Ostrom jest pierwszą kobietą, która otrzymała ekonomicznego Nobla. Jej uczelnią jest uniwersytet Indiana. 77-letni Oliver Williamson pracuje na uniwersytecie w Berkeley w Kalifornii.

Nagroda Nobla z ekonomii jest "najmłodsza" spośród tych wyróżnień. Alfred Nobel nie wymienił w swoim testamencie ekonomii wśród dziedzin, w których nagroda ma być przyznawana. Ufundował ją dopiero w 1968 roku Królewski Bank Szwecji (Bank Centralny), w 300 rocznicę swej działalności. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Akademii Nauk.

Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 1969 roku. Pierwszymi laureatami nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali: ekonomista norweski Ragnar Anton Kittil Frisch i Holender Jan Tinbergen. Nagrodę przyznano im za opracowanie i zastosowanie modeli dynamiki do analizy procesów gospodarczych.

dfpunal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfpunal