Trwa ładowanie...
d2pmsxf

Tegoroczne zbiory zbóż wyniosą ok. 26,6 mln ton - ARR

1.7.Warszawa (PAP) - Tegoroczne zbiory zbóż wyniosą ok. 26,6 mln ton, zużycie ziarna sięgnie zaś 26,3 mln ton - prognozują w kwartalnym raporcie eksperci Agencji Rynku...

d2pmsxf
d2pmsxf

1.7.Warszawa (PAP) - Tegoroczne zbiory zbóż wyniosą ok. 26,6 mln ton, zużycie ziarna sięgnie zaś 26,3 mln ton - prognozują w kwartalnym raporcie eksperci Agencji Rynku Rolnego.

"Susza w okresie wegetacji oraz obfite opady deszczu w okresie kwitnienia mogły wpłynąć na zmniejszenie plonów zbóż. Jednocześnie niskie ceny ziarna z ubiegłorocznych zbiorów, a tym samym mniejsze dochody rolników, przyczyniły się do ograniczenia nakładów na środki produkcji, w tym plonotwórcze" - napisano w komunikacie.

"Mając na uwadze powyższe, przy założeniu przeciętnych warunków agrometeorologicznych utrzymujących się w kolejnych tygodniach, szacuje się, że produkcja zbóż ukształtuje się na poziomie średniej z ostatnich 5 lat - 26,6 mln ton" - dodają.

Z danych GUS wynika, że w ubiegłym sezonie zbiory były na poziomie 27,7 mln ton.

d2pmsxf

Eksperci zaznaczają także, że w przypadku utrzymywania się deszczowej pogody, zwłaszcza przy wysokich temperaturach powietrza, jakość ziarna może być gorsza niż w ubiegłym roku.

Według wstępnego szacunku GUS powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2009 r. jest nieco mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi blisko 8,1 mln ha.

Przeprowadzona przez GUS (w połowie maja br.) wiosenna ocena stanu upraw rolnych wskazuje, że stan przezimowania i rozwoju roślin ozimych i jarych jest nieco gorszy niż przed rokiem.

Zdaniem ekspertów ARR w sezonie 2009/2010 krajowe zużycie zbóż może być mniejsze o ok. 1 proc. niż w poprzednim sezonie i wyniesie 26,3 mln ton.

d2pmsxf

"Główną przyczyną spadku zużycia będzie mniejsze zapotrzebowanie na pasze spowodowane głębokim spadkiem pogłowia trzody chlewnej. Ocenia się, że pomimo przewidywanego wzrostu produkcji żywca drobiowego i wołowego oraz intensyfikacji produkcji mleka, zużycie ziarna paszowego może zmniejszyć się o 1,2 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu i ukształtować się na poziomie 16,4 mln t" - ocenia Agencja.

Jej eksperci zakładają również niewielkie zmniejszenie (do 5,2 mln t) zapotrzebowania zbóż na cele konsumpcyjne oraz spadek ilości ziarna potrzebnego do siewu.

Jednocześnie, z uwagi na rozwój rynku biopaliw, przewidują wzrost wykorzystania ziarna w przemyśle do 1,9 mln ton. (PAP)

bg/ gor/

d2pmsxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pmsxf