Telewizja cyfrowa uzyskała zasięg ogólnopolski
W zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej już w lipcu będzie 87 proc. Polaków. Emitel - spółka obsługująca wdrożenie nowej technologii - przyspiesza uruchomienie kolejnych nadajników.
Przypominamy, że w 2013 roku wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizyjny. Zastąpi go naziemna telewizja cyfrowa. Oprócz TVN, Polsatu, TV4, TV Puls zasięg ogólnopolski, i to w cyfrowej jakości, zyskają m.in. TVN7, TV6 czy Polsat Sport News - to właśnie te kanały uruchomione są na tzw. drugim multipleksie.
Od kwietnia w zasięgu nowej technologii było 46 proc. Polaków. Według harmonogramu do 31 lipca miały zostać uruchomione nadajniki obejmujące swoim zasięgiem 87 proc. społeczeństwa. Emitel robi jednak wakacyjny prezent i większość nadajników uruchamia już na początku lipca. Oznacza to, że 8 programów z MUX2 uzyskuje właśnie zasięg ogólnopolski.
Do końca lipca będą to często emisje testowe, a co za tym idzie, w tym czasie mogą mieć miejsce zmiany parametrów lub krótkie przerwy w emisji. W sumie między 1 a 22 lipca testowe nadawanie rozpocznie się z 22 nadajników (lista poniżej).
Proces cyfryzacji polega na wdrożeniu trzech multipleksów. Oprócz drugiego działa już trzeci multipleks. Jednak w jego zasięgu jest na razie jedynie 20 proc. populacji. Dzięki niemu telewidzowie otrzymali dostęp do takich programów Telewizji Polskiej jak TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia.
W planach jest uruchomienie pierwszego multipleksu. Telewizja Polska poinformowała na początku lipca, że jest w trakcie wyboru operatora. Plany nadawcy są ambitne. Do czerwca 2012 roku zasięg pakietu ma objąć całą Polskę. Decyzja, kto wdroży ostatni multipleks, zapadnie wkrótce. Największe szanse ma Emitel.
W pierwszym multipleksie, oprócz podstawowych programów TVP, znajdą się także Polo TV (kanał z polską muzyką, który wejdzie na multiplex zamiast Kino Polska Nostalgia, którego mocodawcy zrezygnowali z koncesji), ESKA TV (kanał muzyczny), ATM Rozrywka TV (kanał rozrywkowy) oraz U-TV (kanał informacyjno-publicystyczno-poradnikowy).
Przypominamy, że do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej zazwyczaj nie jest potrzebna wymiana anteny (chyba że jesteśmy na granicy zasięgu i sygnał jest za słaby - czytaj artykuł)
! Nasi internauci alarmują, że naciągacze próbują wykorzystać niewiedzę Polaków i przekonują, że bez dużych inwestycji stracimy możliwość odbioru telewizji. To nieprawda. Większość nowych telewizorów ma wbudowany tuner DVB-T niezbędny do odbioru nowego typu sygnału. Posiadacze starszych odbiorników muszą dokupić specjalne urządzenie. Jego ceny spadły już nawet poniżej 100 zł!