Telewizja Polsat zmienia właściciela

Telewizja Polsat zmienia właściciela
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

15.11.2010 10:01, aktual.: 30.11.2010 10:38

Cyfrowy Polsat SA kupuje 100 proc. akcji Telewizji Polsat SA za 3,75 mld zł - poinformowały spółki. W ten sposób powstanie największa grupa medialna w Polsce o łącznych przychodach w wysokości ponad 2,4 mld zł rocznie.

- Grupa Cyfrowy Polsat staje się niekwestionowanym liderem rynku medialnego w Polsce - mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. - W rezultacie tej akwizycji Cyfrowy Polsat będzie silniejszym podmiotem o zdywersyfikowanej sprzedaży w zakresie przychodów z abonamentu, a także reklamy telewizyjnej. Działalności Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat w naturalny sposób się uzupełniają, dzięki czemu zyskamy istotne przewagi konkurencyjne .

- Dzięki tej transakcji zarówno Telewizja Polsat, jak i Cyfrowy Polsat zyskają dalsze możliwości rozwoju w dynamicznie zmieniającym się i bardzo konkurencyjnym otoczeniu rynkowym - mówi Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat.

Jak poinformował Dominik Libicki, walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu, które ma wyrazić zgodę na przejęcie Telewizji Polsat, zostanie zwołane na 17 grudnia.
- Konsolidacja jest potrzebna, ponieważ wyczerpały się możliwości dotychczasowej współpracy. Jako jedna spółka możemy wyznaczać sobie jednakowe cele, a dzięki spójności, ich realizacja będzie łatwiejsza - ocenia Libicki.

Jak udało się ustalić Wirtualnej Polsce, nie należy spodziewać się zmiany nazw któregokolwiek z podmiotów.

- Cyfrowy Polsat nie wypłaci dywidendy z zysku za 2010 rok, bo nie pozwala na to zakładany poziom zadłużenia. W przyszłym roku spółka przedstawi nową politykę dywidendową - wynika z wypowiedzi prezesa Libickiego.

Zakończenie transakcji zaplanowano na marzec 2010 roku. Wcześniej niezbędna będzie zgoda akcjonariatu i uzyskanie finansowania.
- Kupujemy Telewizję Polsat za bardzo atrakcyjną cenę. Wszystkie metody badawcze wykazały, że cena jest godziwa. Cena zawiera również premię za całkowite przejęcie. Zarząd spółki jest przekonany, że 3,7 mld złotych dobrze oddaje wartość spółki - dodaje Libicki.

Cyfrowy Polsat za telewizję zapłaci ponad 2/3 wartości w gotówce, natomiast pozostała część będzie pochodzić z emisji własnych akcji spółki. Cyfrowy Polsat jest liderem rynku płatnej telewizji z bardzo silną bazą 3,3 mln abonentów. Telewizja Polsat ma natomiast 19-procentowy udział w rynku nadawców. Transakcja zapewni Grupie Cyfrowy Polsat znaczącą dywersyfikację przychodów oraz duże możliwości osiągania synergii.

Dzięki akwizycji Grupa Cyfrowy Polsat staje się liderem rynku medialnego w Polsce o przychodach 2,4 mld zł, według łącznej sprzedaży Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat za 12 ostatnich miesięcy zakończonych 30 czerwca 2010 r. Struktura połączonych przychodów pro forma obu spółek jest optymalnie zdywersyfikowana, gdzie 55% sprzedaży, czyli 1,315 mld zł stanowią przychody z abonamentu, a 38% (910 mln zł), to wpływy z reklamy telewizyjnej.

Pozostałe przychody wynoszą 178 mln zł, co odpowiada 7-procentowym udziałom w całej sprzedaży. Podobnie kształtowałaby się struktura EBITDA. Łączna wartość skonsolidowanego zysku EBITDA pro forma wypracowanego w okresie 12 miesięcy zakończonym 30 czerwca br. wynosi blisko 650 mln zł, z czego 58% przypada na Cyfrowy Polsat, a 42% na Telewizję Polsat.

ab, kj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także