Telewizje mają problem
14 grudnia ma ruszyć nowy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Wraz z nim szersza publiczność miała poznać nowe kanały. Są jednak problemy.
14 grudnia ma ruszyć kolejny multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. Wraz z nim szersza publiczność miała poznać nowe kanały. Są jednak problemy.
Nadawcy wciąż negocjują umowy - donosi "Rzeczpospolita". W tzw. pierwszym multipleksie miały znaleźć się kanały TVP oraz stacje ATM Rozrywka TV, U-TV, Eska TV i Polo TV. Choć do początku nadawania zostały niecałe dwa tygodnie, Emitel - spółka wdrażająca MUX1 - wciąż nie ma zawartych odpowiednich umów. Przedstawiciel firmy zapewnia. Negocjacje trwają.
Problemu na pewno nie będzie z kanałami TVP, ale one już są dostępne na innym multipleksie. Blisko jest koniec negocjacji z Polo TV i Eska TV (kanały muzyczne). W grudniu na pewno nie obejrzymy ATM Rozrywka. Źródła gazety twierdzą wręcz, że spółka chce się wycofać z projektu!
Informacje dementuje wiceprezes firmy, choć jednocześnie zapewnia, że z uruchomieniem stacji spółka spieszyć się nie będzie. Jak zwykle chodzi o pieniądze; opłaty koncesyjne w ciągu 10 lat wyniosą 10,8 mln zł. Koszty uruchomienia kanału do końca roku to 250 tys. zł.
Naziemna telewizja cyfrowa ma zastąpić telewizję analogową do 31 lipca 2013 roku. Do tego czasu wyłączone zostaną wszystkie nadajniki starego typu.
Proces cyfryzacji polega na wdrożeniu trzech multipleksów. Obecnie działają drugi i trzeci. W ich zasięgu jest odpowiednio 87% i 20% Polaków. Telewidzowie mogą oglądać dwanaście programów, między innymi: TVN, Polsat, TV4, TV Puls, a także TVN7, TV6 i Polsat Sport News.
W zasięgu pierwszego multipleksu do 30 września 2012 roku ma się znaleźć cała Polska. Najwcześniej, bo już do 15 grudnia, włączone zostaną nadajniki w okolicach Warszawy, w województwie lubuskim, w Beskidach i w okolicach Rzeszowa.
jk - wp.pl / Rzeczpospolita