Trwa ładowanie...
d1p9mfm

Tempo wzrostu cen zacznie spadać, podwyżki stóp coraz mniej prawdopodobne - Owsiak z RPP

20.8.Warszawa (PAP) - Inflacja w sierpniu może okazać się niższa
od oczekiwań ekonomistów dzięki korzystnej sytuacji na rynku ropy
oraz dzięki taniejącej żywności. Tempo wzrostu...

d1p9mfm
d1p9mfm

20.8.Warszawa (PAP) - Inflacja w sierpniu może okazać się niższa od oczekiwań ekonomistów dzięki korzystnej sytuacji na rynku ropy oraz dzięki taniejącej żywności. Tempo wzrostu cen, które osiąga obecnie maksymalne poziomy, powinno zacząć spadać, co w połączeniu z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych - uważa Stanisław Owsiak, członek RPP.

"Inflację nadal pchają do góry rosnące ceny nośników energii. Tu raczej nie ma zaskoczenia, choć warto zwrócić uwagę, że korzystnie zaczęła wyglądać sytuacja na rynku ropy, choć nie wiadomo jak długo to potrwa. Myślę, że inflacja w sierpniu może okazać się niższa od oczekiwań ekonomistów właśnie dzięki cenom ropy, a także taniejącej żywności. Wygląda na to, że jesteśmy w okolicy maksymalnych poziomów inflacji, teraz czeka nas spadek tempa wzrostu cen" - powiedział w wywiadzie dla Gazety Prawnej Stanisław Owsiak, członek RPP.

"Podwyższenie głównej stopy procentowej o 2 pkt. proc. w ciągu nieco ponad roku zdaje się przynosić efekty. Choć oczywiście nie jest to zasługa tylko podwyżek stóp procentowych, nie można tego izolować od chociażby spowalniającej gospodarki światowej. Jeżeli inflacja rzeczywiście zacznie spadać, to niełatwo sobie wyobrazić podwyżki stóp procentowych. Do tego dochodzą sygnały o możliwym spowolnieniu gospodarczym" - dodał.

Członek RPP oceniając ostatnie dane płynące z gospodarki uważa, że Rada powinna zachować ostrożność i nadal uważnie obserwować gospodarkę oraz rynek walutowy.

d1p9mfm

"Z tych danych, które do nas docierają, wynika, że nerwowe ruchy ze strony Rady Polityki Pieniężnej byłyby nie na miejscu. Rada powinna dalej uważnie obserwować to, co się dzieje w gospodarce i na rynku walutowym. Ostatnie tygodnie przyniosły osłabienie złotego, co z jednej strony przyniosło ulgę eksporterom, ale może też oznaczać niezbyt korzystne otoczenie dla inflacji przy tak dużym udziale towarów importowanych" - powiedział.

Kurs złotego pozostaje jedną z ważniejszych przesłanek decyzyjnych Rady.

"Jeżeli kurs się umacnia, to RPP na ogół nie jest skłonna do podsycania tego procesu przez podwyżki stóp procentowych, mimo że inne czynniki, np. poziom inflacji, mogłyby do tego zachęcać. W ostatnich dwóch latach dzięki mocnemu złotemu uniknęliśmy niejednej podwyżki stóp procentowych. Teraz wygląda na to, że czeka nas okres większych wahań na rynku walutowym pod wpływem gry spekulacyjnej. Będzie niespokojnie" - powiedział Owsiak.

Rada obserwuje także z uwagą napiętą sytuację na rynku pracy.

d1p9mfm

"Jest to nadal problem, ale w sumie to naturalny proces konwergencji płacowej, na szczęście nie jest on zbyt gwałtowny. Poza tym to, co się dzieje w krajach europejskich - czyli spowolnienie gospodarcze - może sprawić, że Polacy mogą zacząć wracać z emigracji zarobkowej, co poprawi sytuację na naszym rynku pracy" - powiedział.

Pierwsze obniżki stóp - według Owsiaka - byłyby możliwe w przyszłym roku, jeżeli tempo wzrostu gospodarczego okaże się głębsze od oczekiwań, a inflacja obniży się zgodnie z założeniami zawartymi w projekcji inflacyjnej.

"(...) jeżeli tempo PKB spadnie do poziomu 4 proc., to i tak będzie to więcej niż powszechnie się oczekuje. I jeżeli tempo wzrostu gospodarczego rzeczywiście by spadło do tego poziomu, a inflacja obniżała się zgodnie ze ścieżką zarysowaną w projekcji inflacyjnej, to obniżki byłyby możliwe. Ale to scenariusz na najwcześniej pierwszy kwartał przyszłego roku" - powiedział członek RPP.

Obniżki stóp w strefie euro wsparłyby podobną decyzję w Polsce.

"Ważne jest też to, co będą robić inne banki centralne (...) takie jak EBC, amerykański FED, bank Anglii. Warto na pewno obserwować EBC - jeżeli doszłoby do obniżek stóp w strefie euro, to wsparłoby to podobne decyzje w Polsce. Musimy patrzeć też na różnice stóp między Polską a strefą euro" - powiedział Owsiak.(PAP)

jba/ osz/

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm