Trwa ładowanie...
d2r1fhh

Terminal LNG w Świnoujściu odbiera kolejną dostawę gazu z Kataru

Warszawa, 15.07.2016 (ISBnews) - Kolejna dostawa skroplonego gazu ziemnego z Kataru dotarła do terminalu LNG w Świnoujściu, podał Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System. Rozładunek piątego transportu zwiększy ilość odebranego gazu do łącznie 1 mln m3.

Share
d2r1fhh

"Jednostka to metanowiec o nazwie Al Khuwair z Qatargas Operating Company Limited. To kolejna komercyjna dostawa w ramach długoletniej umowy na zakup surowca. W sumie to już piąty transport gazu drogą morską do Polski, licząc od grudnia ubiegłego roku" - czytamy w komunikacie.

Jak przypomina operator Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego, ładunek z dwóch pierwszych był przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji. Trzecia dostawa LNG była już pierwszą komercyjną do świnoujskiego gazoportu. A przedostatnia to jedyna, jak dotychczas, zamówiona na zasadzie spotowej, czyli zakontraktowanej na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji. Tym razem rozładowanych zostanie 212 tys. m3 LNG.

"Łącznie Terminal im. Lecha Kaczyńskiego przyjął już ponad milion metrów sześciennych gazu skroplonego" - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna to 5 mld m3 i - tj. ok. 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)

d2r1fhh

Podziel się opinią

Share
d2r1fhh
d2r1fhh