Trwa ładowanie...
dnbtfxh

Terminal LNG w Świnoujściu otrzymał imię Lecha Kaczyńskiego

Warszawa, 20.06.2016 (ISBnews) - Oficjalna nazwa gazoportu brzmi obecnie Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, podał Gaz-System.

Share
dnbtfxh

Lech Kaczyński, "zainicjował i prowadził w latach 2005-2010 aktywną politykę energetyczną Polski w Europie. Rezultatem tych działań była decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu", czytamy w komunikacie.

W uroczystości nadania imienia udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

"Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem tu po to, aby przede wszystkim podziękować wizjonerowi; temu, kto natchnął polskich polityków nastawionych patriotycznie i rozumiejących potrzeby naszego kraju, aby to strategiczne przedsięwzięcie zrealizować. Jestem tu po to, by podziękować Prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu" - powiedział Duda, cytowany w komunikacie.

dnbtfxh

Terminal LNG powstawał w latach 2006-2016. To pierwsza tego typu stała instalacja w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwsza inwestycja pozwalająca na dywersyfikację dostaw gazu ziemnego do Polski.
"Uroczystość miała szczególnie symboliczny charakter, gdyż dzień wcześniej (17 czerwca) do świnoujskiego portu wpłynął pierwszy statek z komercyjną dostawą LNG. Terminal obecnie może dostarczyć do polskiej sieci przesyłowej do 5 mld m2 gazu rocznie, co stanowi 1/3 polskiego zapotrzebowania na ten surowiec. W wyniku planowanej rozbudowy instalacji, moc terminalu zwiększy się do 7,5 mld m3, zapewniając połowę krajowych potrzeb" - podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

dnbtfxh

Podziel się opinią

Share
dnbtfxh
dnbtfxh