Test luki z 5 stycznia?

Przecena jaka miała miejsca podczas środowej sesji w Stanach Zjednoczonych (DJIA -2,7%; S&P500 -3%) miała znamienny wpływ na początek czwartkowego handlu w Europie, tym samym na otwarcie warszawskiego parkietu.

Test luki z 5 stycznia?
Źródło zdjęć: © Bm Banku BPH

Indeks WIG rozpoczął sesję od 28 132 pkt. (-1,3%). Pomimo obaw o gorsze od prognoz odczyty istotnych danych makro jakie miały być zaprezentowane podczas sesji, inwestorzy przystąpili do zakupów. Wzrostowej fali prze przerwały fatalne dane z Niemiec, gdzie zamówienia w przemyśle spadły o 6% m/m (prognoza -1%). Tuż przed godziną 13, kiedy to Bank of England miał podać informację dotyczącą stóp procentowych, wartość WIGu osiągnęła maksymalną wartość intraday. Zgodna z oczekiwaniami obniżka o 50 pkt bazowych stóp procentowych przez BoE nie wywołała optymistycznych nastrojów wśród inwestorów. WIG zaczął tracić na wartości powracając w okolice otwarcia, a ostatecznie zakończył sesję ponad 1% spadkiem. Podczas wczorajszego handlu najgorzej radziły sobie największe spółki (WIG20 -1,3%), a wśród nich banki (Getin -4,4%; Peako S.A. -3,3%; PKO BP -3%). Zdecydowanie lepiej wypadły WIG40 (-0,76%) i WIG80(-0,82%). Pod względem obrotu była to kolejna sesja o relatywnie niskiej aktywności inwestorów (1mld, z czego 882 mln
na WIG20). Podczas dzisiejszej sesji czeka nas kolejna porcja istotnych danych makro, które zdeterminują poziom na jakim indeksy zakończą pierwszy tydzień 2009 roku.

Powstała na wczorajszej sesji świeca o niewielkim korpusie i długim górnym cieniu sygnalizuje istniejącą podaż, ograniczającą działania popytu. Spadek został powstrzymany tuż nad górnym ograniczeniem trójkąta oraz obszernej luki hossy z 5 I stanowiącej obszar wzmożonej aktywności kupujących, którzy chcąc przypuścić w niedługim czasie atak na strefę oporu 29 600 – 29 641 pkt. nie powinni dopuścić do znacznego przełamania dolnego ograniczenia kanału wzrostowego a utrzymanie go nie jest takie pewne. Obawy nasuwa MACD, którego wartość wzrosła ponad linię równowagi, generując co prawda sygnał kupna, to jednak warto zwrócić uwagę, na jego powstrzymywanie w tym rejonie na przestrzeni ostatniego roku. Martwić może również bardzo szybki powrót indeksu poniżej górnego ograniczenia luki bessy z 12.11 oraz wygenerowane sygnały sprzedaży na szybkich oscylatorach, zmuszających do bacznego obserwowania wymienionych wsparć.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)