Testy mostu energetycznego Polska - Litwa

Most energetyczny Polska - Litwa do końca roku uzyska całkowitą zdolność przesyłową. Od dwóch dni połączenie jest testowane.

20.11.2015 11:35

Jak wyjaśnił w piątek PAP europejski koordynator połączeń energetycznych Litwy-Polski-Niemiec prof. Władysław Mielczarski, testy potrwają "dwa, trzy tygodnie. Do końca roku połączenie będzie działać pełną mocą" - powiedział Mielczarski.

Spółka LitPol Link poinformowała, że w czwartek rozpoczęto testy połączenia elektroenergetycznego między Polską i Litwą, od stacji Ełk do stacji Alytus.

Niebawem rozpoczną się testy stacji elektroenergetycznej wraz z wstawką przekształtnikową prądu stałego w Alytus, a następnie zostaną przeprowadzone testy całości połączenia. "Te testy nie mają wpływu na rynek energii" - podkreśliła spółka.

Na początku listopada zakończyła się budowa napowietrznej linii przesyłowej LitPol Link o długości 163 km od stacji Ełk do stacji Alytus na Litwie. Po stronie litewskiej linia ma długość 51 km i przechodzi przez rejony Alytus i Lazdijai, a pozostałe 112 km przechodzą przez województwo podlaskie oraz warmińsko-mazurskie.

"Na Litwie jest to pierwsza linia o tak wysokim napięciu - 400 kV. Do tej pory w systemie przesyłowym na Litwie wykorzystywano linie napięcia 110 kV i 330 kV. Pierwsze testy wykazały, że linia jest przygotowana do eksploatacji i z końcem tego roku będzie mógł popłynąć nią prąd" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor departamentu infrastruktury Strategicznej Litgrid Karolis Sankovski.

Prace budowlane linii napowietrznej na Litwie rozpoczęły się na wiosnę 2014 roku. Zbudowanych zostało 297 słupów po stronie polskiej oraz 150 słupów po stronie litewskiej. Na połączenie LitPol Link składają się: napowietrzna linia przesyłowa, stacje elektroenergetyczne po obydwu stronach połączenia (Ełk Bis oraz Alytus) oraz wstawka przekształtnikowa prądu stałego na stacji Alytus.

Po raz pierwszy w historii systemy elektroenergetyczne Litwy i krajów Europy Zachodniej zostaną połączone, zamykając Pierścień Bałtycki, umożliwiając wymianę energii łączem o zdolności przesyłowej 500 MW.

LitPol Link" to spółka założona w maju 2008 roku, której zadaniem jest zrealizowanie prac przygotowawczych do budowy połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa. 50 procent udziałów spółki LitPol Link należy do PSE SA, pozostałe 50 procent - do Litgrid AB, pełniących funkcje operatorów przesyłowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)