Trwa ładowanie...
d3ts939

TGE umożliwi od 12 stycznia obrót kontaktami terminowymi na zielone certyfikaty

Warszawa, 29.12.2015 (ISBnews) - Towarowa Giełda Energii (TGE) umożliwi od 12 stycznia 2016 r. obrót instrumentami terminowymi na prawa majątkowe do świadectw pochodzenia dla energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii, podała giełda.

Share
d3ts939

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła 16 grudnia 2015 r. zmiany w Regulaminie obrotu Rynku Towarów Giełdowych TGE, dotyczące kontraktów terminowych na OZE, który wchodzi w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.

"Plany uruchomienia notowań forwardów na zielone certyfikaty to efekt naszych konsultacji z uczestnikami rynku, którym zależy na zapewnieniu większej przewidywalności cen tych praw majątkowych. Angażując się we współpracę z nimi, ustawodawcą oraz organizacjami branżowymi, wspólnie szukamy rozwiązań, które przyczynią się do efektywnego rozwoju tego rynku" - powiedział prezes TGE Ireneusz Łazor, cytowany w komunikacie.

Kontrakty terminowe na OZE pozwolą na rynkowe określenie ceny praw majątkowych dla OZE w okresach przyszłych, oraz pozwolą uczestnikom rynku na zabezpieczenie ceny i realizacji przyszłych dostaw praw majątkowych, podkreśla giełda.

d3ts939

Będą one skierowane do wszystkich uczestników rynku energii elektrycznej jako alternatywa dla transakcji bilateralnych. Będą rozliczane przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych (IRGiT).

"Nasza strategia zakłada rozwój i tworzenie jak najkorzystniejszych rozwiązań dla uczestników rynków odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy przekonani, że polityka energetyczna musi uwzględniać nasze krajowe zasoby i promować takie rozwiązania, które stopniowo, na zasadzie ewolucji, będą nas zbliżać do unijnych celów dotyczących optymalnego udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii" - dodał Łazor.

Warunkiem rozpoczęcia przez członków giełdy działalności na rynku terminowym OZE będzie aktualizacja wniosku o dopuszczenie do działania na Rynku Terminowym Towarowym (RTT) w zakresie rozszerzenia działalności o instrumenty terminowe na prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia dla energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii oraz posiadanie statusu członka rejestru świadectw pochodzenia. Dodatkowo zainteresowani będą musieli spełnić wymogi w zakresie rozliczania transakcji na RTT dla tych kontraktów określone przez IRGiT, podała także TGE.

(ISBnews)

d3ts939

Podziel się opinią

Share
d3ts939
d3ts939