TK ws. wyroku dot. abonamentu radiowo-telewizyjnego (komunikat)

...

19.11.2009 | aktual.: 19.11.2009 11:45

19.11. Warszawa - TK informuje:

W związku z pojawiającymi się w środkach masowego przekazu informacjami na temat skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 listopada 2009 r. w sprawie z wniosku Prezydenta RP, sygn. Kp 1/08, wyjaśniamy, co następuje.

Prezydent zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy zmieniającej ustawę o opłatach abonamentowych rozszerzające krąg podmiotów zwolnionych z opłat abonamentowych. Trybunał ocenił - zgodnie z zarzutami sformułowanymi przez Prezydenta - czy ustawodawca, zwalniając kolejne podmioty z abonamentu, naruszył zasadę bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa. W wyniku tej oceny stwierdził, że ustawodawca miał prawo rozszerzyć krąg osób zwolnionych z opłat abonamentowych, gdyż takie działanie mieści się w granicach jego swobody. Swoboda ta dotyczy nie tylko zwalniania z opłat abonamentowych - obejmuje wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem publicznej radiofonii i telewizji, w tym zasady jej finansowania i wysokość środków publicznych przeznaczanych na realizację misji publicznej. Innymi słowy, wyłącznie od woli ustawodawcy zależy określenie zadań mediów publicznych i sposobu ich finansowania.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Kp 1/08 nie dotyczy zatem sposobu finansowania mediów publicznych, wysokości środków przeznaczanych na realizację misji publicznej ani sposobu jej realizacji przez publiczne radio i telewizję. Skutkiem tego wyroku jest wyłącznie potwierdzenie, że działanie ustawodawcy, rozszerzające krąg osób zwolnionych z abonamentu, było jego uprawnionym działaniem.

Podkreślić trzeba, że to nie Trybunał zwolnił wskazane w ustawie osoby z abonamentu, lecz ustawodawca. Do ustawodawcy należeć będzie również rzetelna ocena skutków obowiązywania przepisów zwalniających z abonamentu, w szczególności ich wpływu na realizację przez media publiczne ich ustawowych zadań, i ewentualne podjęcie stosownych działań legislacyjnych. Trybunał Konstytucyjny nie zastąpi ustawodawcy w realizacji ciążącego na nim obowiązku ustalenia takiego sposobu finansowania mediów publicznych, by były one w stanie wykonywać swoje zadania.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP
prawotvradio
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)