Trwa ładowanie...
d3tdr16
16-12-2015 15:10

TNS Polska: 66 proc. Polaków przekonanych o negatywnym wpływie przyjęcie euro (aktl.)

#
Dochodzą opinie respondentów ze względu na wiek, wykształcenie i preferencje partyjne
#

d3tdr16
d3tdr16

16.12. Warszawa (PAP) - 66 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych - wynika z ostatniego badania TNS Polska. 46 proc. jest przekonanych, że przyjęcie wspólnej waluty niekorzystnie wpłynie na ich tożsamość narodową.

O tym, że przyjęcie euro nie będzie miało wpływu na poczucie tożsamości narodowej, jest przekonanych 23 proc. badanych; według 15 proc. wpływ ten będzie korzystny.

66 proc. uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych. Przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych, którzy spodziewają się pozytywnych zmian. 10 proc. uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację jego gospodarstwa domowego.

Według TNS Polska Polacy są niemal po równo podzieleni, jeżeli chodzi o opinię na temat terminu wprowadzenia euro. Zwolenników wprowadzenia waluty euro jest 45 proc., a przeciwników o 3 punkty procentowe mniej - 42 proc.

d3tdr16

12 proc. respondentów opowiada się za przyjęciem euro w ciągu 5 najbliższych lat, 16 proc. ankietowanych za około 6 do 10 lat, a 17 proc. pytanych jest zdania, że europejska waluta powinna zostać przyjęta za więcej niż 10 lat.

Połowa ankietowanych (50 proc.) uważa, że przyjęcie przez Polskę euro "będzie czymś złym". Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych, a 27 proc. ankietowanych sądzi, że zamiana polskiej waluty na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani złym. 9 proc. nie wypowiada się jednoznacznie na ten temat.

Najwięcej przychylnych opinii na temat wprowadzenia wspólnej waluty (22 proc.) wyraziły osoby w wieku 20-29 lat, z kolei przeciwnicy dominowali wśród najstarszych respondentów - dla 56 proc. osób po 60 roku życia wprowadzenie euro byłoby czymś złym. Z badań TNS wynika też, że liczba pozytywnych ocen przyjęcia wspólnej waluty rośnie wraz z wykształceniem. Podczas gdy 10 proc. osób z wykształceniem podstawowym uważa to za dobry pomysł, a aż 55 proc. za zły, to spośród absolwentów uczelni wyższych 22 proc. uznało to za dobry pomysł, a 41 proc. za zły.

TNS zbadał też nastawienie do euro wyborców poszczególnych partii politycznych. Najprzychylniejsi wprowadzeniu euro, byli wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego (26 proc.), Zjednoczonej Lewicy (20 proc.) i Platformy Obywatelskiej (19 proc.). Jedynie 11 proc. osób głosujących na Prawo i Sprawiedliwość uważałoby to za dobre wyjście, podczas gdy 59 proc. źle oceniło ten pomysł.

d3tdr16

W porównaniu do września br. udział badanych źle oceniających przyjęcie waluty euro zmalał o 6 punktów procentowych. Jednocześnie wzrósł o 6 punktów procentowych odsetek respondentów wyrażających neutralne stanowisko w tej sprawie.

Zdecydowana większość Polaków uważa, że wprowadzenie euro będzie miało wpływ na sytuację gospodarstw domowych. Przy czym 66 proc. jest przekonanych, że wpływ ten będzie negatywny. Przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych; spodziewają się oni pozytywnych zmian. Co dziesiąty badany uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na sytuację jego gospodarstwa domowego. 11 proc. nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

TNS przeprowadził badanie w dniach 4-9 grudnia br. na reprezentatywnej próbie 1003 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

d3tdr16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tdr16