Trwa ładowanie...
d2gwpc8
28-09-2016 15:36

TNS Polska: Co czwarta firma w Polsce ma internet o prędkości min. 100 Mb/s

Warszawa, 28.09.2016 (ISBnews) - Już 25% polskich firm zatrudniających powyżej 50 pracowników posiada łącza internetowe o przepustowościach 100 Mb/s i więcej. Na tej infrastrukturze dynamicznie rozwija się także telefonia VoIP, wynika z raportu Telko Trendy 2016, przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie 3S.

d2gwpc8
d2gwpc8

"Dostęp do światłowodów ma już 66% firm - o 6% więcej niż w ubiegłym roku. 38% z nich stanowią przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób. Co trzecia firma deklaruje, że zwiększy przepustowość łączy w ciągu roku, a 11% zmieni przy tym operatora. Zdecydowanie wyróżnia się tu Kraków, gdzie zmianę dostawcy planuje aż 22% badanych. Lokalny dostawca, czy większy telekom - znaczenie będzie miała jakość usług oraz cena" - czytamy w komunikacie.

"Badanie wskazuje na powszechność dostępu do szybkiego łącza światłowodowego. A kto go jeszcze nie ma, za chwilę dostanie od największych telekomów. I to dostanie tanio, bo firmy te inwestują mocno w infrastrukturę i stać je na konkurowanie ceną z każdym. Oznacza to duże problemy dla małych operatorów telekomunikacyjnych, którzy budowali swoją pozycję jako jedyny możliwy dostawca szerokopasmowego internetu, a cena była ich głównym wyróżnikiem rynkowym. Rynek Telco nieuchronnie ewoluuje z rynku infrastruktury w stronę rynku usług i rozwiązań, a dobre know-how w tym zakresie wymaga czasu, pieniędzy i właściwych ludzi. Dlatego każdego, który wierzy w to, że wystarczy dobudować światłowód do klienta i potem 'jakoś to będzie', czekają niebawem trudne czasy" - powiedział wiceprezes 3S SA Piotr Pawłowski, cytowany w komunikacie.

Badanie Telko Trendy 2016 pokazało również wzrost zainteresowania telefonią VoiP. Korzysta z niej już 38% badanych przedsiębiorstw - to o 5% więcej niż rok temu. Co więcej, potencjał rozwoju tej usługi kształtuje się na poziomie 14%. Do 34% wzrósł odsetek firm używających e-faxu, a najpopularniejszą usługą dodatkową jest telekonferencja, której używa 37%, podano również.

Raport Telko Trendy 2016 został przeprowadzony na grupie 250 firm z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Aglomeracji Śląskiej oraz regionu podkarpackiego. Badanie dotyczyło firm zatrudniających min. 50 pracowników, korzystających z rozwiązań telekomunikacyjnych i data center. Rozmówcami TNS Polska byli specjaliści i managerowie odpowiedzialni za decyzje zakupowe w IT.

(ISBnews)

d2gwpc8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gwpc8