TNS Polska: w IV kwartale ub.r. gorsze nastroje ekonomiczne Polaków
Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych (WNE) W IV kwartale 2012 r. wyniósł 87,7 pkt, co oznacza, że wśród Polaków przeważają osoby pesymistycznie postrzegające sytuację gospodarczą w kraju - poinformował w poniedziałkowym komunikacie TNS Polska.
Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych to badanie prowadzone cyklicznie przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Wskaźnik jest opracowywany na podstawie dziewięciu pytań odnoszących się zarówno do sytuacji makroekonomicznej kraju, jak i mikroekonomicznej, czyli gospodarstw domowych.
"Ze Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych wyodrębnia się dwa podwskaźniki: Wskaźnik Ocen Gospodarki (WOG) oraz Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych (WSGD), które umożliwiają łatwą i szybką weryfikację wpływu spraw mikro oraz makro-gospodarczych na poziom ogólnych nastrojów ekonomicznych panujących w społeczeństwie obecnie oraz w latach poprzednich" - czytamy w komunikacie TNS Polska.
Wskaźniki te oparte są na skali 0-200, gdzie 0 oznacza najniższą, minimalną wartość, czyli skrajny pesymizm, 100 to wartość środkowa, a 200 to najwyższa wartość, wyrażająca skrajny optymizm.
Jak poinformował TNS Polska, w IV kwartale 2012 roku Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych znajdował się na poziomie 87,7 pkt., co oznacza, że wśród Polaków przeważały osoby pesymistycznie postrzegające sytuację gospodarczą w kraju. W porównaniu z III kwartałem br. wartość wskaźnika niemal się nie zmieniła. Wskazania są wyższe dla mężczyzn (89,9 pkt) niż wśród kobiet (85,7 pkt.). Także w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców WNE znajduje się na wyższym poziomie (99,0 pkt) niż na wsi (85,1 pkt) oraz w mniejszych miastach do 20 tys. mieszkańców (83,0 pkt).
"Jeśli chodzi o grupy społeczno-zawodowe, to najbardziej optymistycznie sytuację ekonomiczną Polski oceniają uczniowie i studenci (103,8 pkt), kierownicy i specjaliści (100,5 pkt) oraz prywatni przedsiębiorcy (100,0 pkt). W pozostałych grupach przeważa pesymizm, najwyraźniej wśród gospodyń domowych (76,6 pkt), bezrobotnych (77,5 pkt) i rencistów (79,6 pkt)" - czytamy w komunikacie.
Wskaźnik Ocen Gospodarki wynosił w IV kwartale 2012 roku 90,7 pkt, a Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych był niższy i wynosił 85,3 pkt.
Sondaż zrealizowano w dniach 8-11 listopada 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.