Trwa ładowanie...
d3o4j35

To jeszcze nie koniec umocnienia dolara. Może kosztować nawet 4,21 złotego

Zobacz, najnowszą prognozę dla amerykańskiej waluty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To jeszcze nie koniec umocnienia dolara. Może kosztować nawet 4,21 złotego
(Fot: PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain))
d3o4j35

Nawet 4,21 złotego będzie trzeba zapłacić w 2017 roku za dolara. Będzie to efekt przede wszystkim podwyżek stóp procentowych w USA.

Taką prognozę postawił w swojej najnowszej analizie Enrique Diaz-Alvarez, dyrektor ds. oceny ryzyka w brytyjskiej firmie Ebury, zajmującej się transakcjami walutowymi przedsiębiorstw. Według niego dolar będzie stopniowo umacniał się przez cały przyszły rok.

"Od dawna uważamy, że stopniowy wzrost stóp procentowych w USA powinien doprowadzić do trwałego umocnienia kursu dolara w stosunku do niemalże wszystkich głównych walut. Umocnienie dolara byłoby szczególnie widoczne w stosunku do euro z uwagi na działania Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które w dalszym ciągu skierowane są na łagodzenie polityki pieniężnej" - czytamy w analizie.

d3o4j35

Enrique Diaz-Alvarez prognozuje, że w przyszłym roku za dolar będzie trzeba zapłacić średnio 4,12 złotego, ale w 2017 roku jego kurs dojdzie już do 4,21 złotego, czyli ponad 20 groszy więcej niż obecnie.

W ostatnich tygodniach złoty wyraźnie osłabił się w stosunku do amerykańskiej waluty. Za dolara trzeba było zapłacić nawet ponad 4 złote. Wszystko przez rynkowe spekulacje na temat tego, że władze monetarne USA podczas grudniowego posiedzenia zdecydują się na pierwszą od dziewięciu lat podwyżkę stóp procentowych. Decyzję w tej sprawie poznamy w najbliższą środę wieczorem.

"Rynek wydaje się akceptować działania FED, a wzrost prawdopodobieństwa grudniowej podwyżki stóp procentowych szacowany jest na około 70 procent. Uważamy, że powinno ono być jeszcze wyższe, a biorąc pod uwagę brak globalnego kryzysu finansowego, wydaje nam się, że w trakcie następnego posiedzenia Federalnego Komitetu do spraw Otwartego Rynku, które odbędzie się 16 grudnia, Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych" - pisze Enrique Diaz-Alvarez.

d3o4j35

Podziel się opinią

Share
d3o4j35
d3o4j35