To największa reforma podatkowa od 30 lat. Takich zmian jeszcze nie było
Zdaniem szefa Polskiego Instytutu Ekonomii Piotra Araka obowiązujące od początku stycznia zmiany w systemie podatkowym to największa taka rewolucja w przepisach od przeszło 30 lat. - "Przy tak dużej skali zmian trudno uniknąć problemów na początku funkcjonowania reformy" – zaznacza ekspert.
Rewolucyjne zmiany w systemie
Polski Ład oznaczał rewolucję w podatkach, o czym przekonywać będziemy się wraz z kolejnymi miesiącami obowiązywania programu. Zdaniem Araka sprawiedliwsze rozliczanie podatków pozwoli na poprawę życia najuboższych obywateli oraz na podniesienie jakości systemu opieki zdrowotnej w kolejnych latach.
"Zapłaci za to państwo – reforma kosztować będzie finanse publiczne 17 mld złotych. Niezależny think-tank Centrum Analiz Ekonomicznych w swoim raporcie przyznaje, że na zmianach zyska 11,5 mln gospodarstw domowych, które zanotują w tym roku większe dochody. NFZ zyska dodatkowe 7 mld zł. To pozwoli na dojście do poziomu finansowania ochrony zdrowia na poziomie 7 proc. w relacji do PKB" – stwierdził Piotr Arak.
W ocenie szefa PIE to największa taka rewolucja podatkowa od 30 lat. Jak podkreśla, im większa jest skala wprowadzanych zmian, tym większych trudności można się spodziewać na początku ich funkcjonowania. Zdaniem eksperta obecnie nie wszystko przebiega w tym obszarze bez problemów.
Z całą pewnością natomiast nie powinny one wypaczać obrazu tego, co jest istotą i celem tej reformy" – tłumaczy dalej w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Arak przypomniał jednocześnie, że na roczne rozliczenie podatku nie wpływa sytuacja, w której ktoś przed pierwszą wypłatą w roku nie złożył PIT2, na mocy którego kwota wolna uwzględniana jest już na etapie wyliczania zaliczek na podatek dochodowy.
Polski Ład w soczewce
Money.pl zapytał czytelników o ich styczniowe paski i wypłaty po wejściu w życie Polskiego Ładu. Z kilkuset wiadomości przesłanych do redakcji wyłania się obraz Polaków tracących na rewolucji podatkowej, która dla 90 proc. obywateli miała być korzystna lub neutralna. Jednak spośród setek maili wyrażających niezadowolenie i oburzenie, kilkanaście osób zgłosiło nam, że rzeczywiście zyskało na reformie.
Na ponad 500 e-maili dokładnie 15 miało pozytywny wydźwięk, a ich autorzy zapewnili, że zyskali na Polskim Ładzie. W pozostałych wiadomościach informujecie naszą redakcję o utracie od kilkunastu, do nawet kilkuset złotych miesięcznie na rewolucji podatkowej PiS, choć rząd cały czas zapewnia, że dla 90 proc. reforma będzie korzystna lub neutralna, a w naszych portfelach zostanie do 18 mld zł.