Trwa ładowanie...

To nie koniec podwyżek. Ogromny wzrost cen śmieci od nowego roku

16,7 proc. - o tyle wzrosły koszty wywozu śmieci w listopadzie 2021 w stosunku do poprzedniego roku. To jednak nie koniec podwyżek. Wraz z nadejściem 2022 roku w wielu gminach opłaty za wywóz śmieci pójdą znów w górę.

Od nowego roku opłaty za śmieci w wielu gminach pójdą w górę Od nowego roku opłaty za śmieci w wielu gminach pójdą w górę Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d1h66sl
d1h66sl

Wysokie opłaty za wywóz śmieci to problem, który martwi wielu mieszkańców Polski. Bez względu na to, czy mieszkają w wielkich miastach, czy w niewielkich wiejskich gminach, narzekają wszyscy. Potwierdzają to odczyty inflacyjne. W listopadzie 2021 w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim ceny wzrosły o blisko 17 proc.

Opuszczony cmentarz w Kraśniku. Do dziś nagrobki służą za utwardzenie dróg

Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

Opłaty za wywóz śmieci w górę

Okazuje się jednak, że opłaty za wywóz śmieci będą rosły także w 2022. Jak wskazuje portal Interia, na zwyżki cen zdecydowały się między innymi takie miasta, jak Opoczno, Rybnik czy Żytno.

d1h66sl

Aktualne stawki w Opocznie to 12 zł za osobę w przypadku zadeklarowania segregacji śmieci i 24 zł w przypadku odpadów niesortowanych. Od nowego roku ceny te będą wynosiły odpowiednio 16 i 32 złote.

Na zmianę w systemie naliczania opłat zdecydowały się także położone w województwie lubuskim Słubice - wskazuje Interia. Do tej pory obowiązywała jedna stawka, która wynosiła 49 złotych za gospodarstwo domowe. Od nowego roku opłata będzie uzależniona od liczby domowników. Gospodarstwa jednoosobowe zapłacą 28 zł, dwuosobowe 59 zł, a liczące więcej niż 2 osoby 105 zł.

Nawet pięciokrotna podwyżka

Położony na Śląsku Rybnik planuje z kolei podwyższyć opłatę za odbiór odpadów segregowanych o blisko 30 procent. Aktualnie obowiązująca stawka 24 złote będzie od 1 stycznia wynosiła 31 zł. Jest jednak dobra wiadomość. Spadnie cena odbioru odpadów niesegregowanych. Z aktualnych 72 złotych do 62 złotych.

Bardzo wysokie wzrosty opłat szykują się w dolnośląskiej gminie Kamienna Góra. Za odbiór niesegregowanych odpadów w miejsce aktualnych 20 zł trzeba będzie zapłacić aż 90 zł. Z kolei wywóz śmieci segregowanych to opłata w wysokości 30 zł miesięcznie.

d1h66sl

Za wywóz śmieci od nowego roku zmienią się także ceny w Warszawie. Nowy system opłat będzie uzależniał opłatę za wywóz śmieci od wielkości mieszkania. Według nowej uchwały warszawiacy mieszkający w mieszkaniach zapłacą 85 złotych za wywóz nieczystości, a za dom jednorodzinny 107 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1h66sl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h66sl