Trwa ładowanie...
dc50d3p
13-04-2016 17:50

Tobiszowski: Bogdanka pozostanie samodzielnym podmiotem

Kopalnia Bogdanka pozostanie samodzielnym podmiotem, jest bardzo ważna dla polskiej gospodarki, nikt nie podważa jej wagi i roli - zapewniał w środę w Bogdance (Lubelskie) wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski.

dc50d3p
dc50d3p

Tobiszewski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych działających w kopalni. W rozmowach dotyczących przyszłości Bogdanki uczestniczyli też m.in. poseł lubelski PiS Stanisław Michałkiewicz i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Podczas briefingu po spotkaniu Tobiszewski powtórzył, że tworzony plan naprawczy dla Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), zakłada zbudowanie konstrukcji z udziałem Enei, Węglokoksu Kraj i Bogdanki, jednak podlubelska kopalnia, w której 60 proc. akcji ma Enea, nie straci samodzielności.

"Bogdanka jest bardzo ważnym podmiotem w życiu gospodarczym Polski i nikt nie podważa jej wagi i roli, i broń Boże nie ma pomysłu, żeby ograniczać jej samodzielność, czy autonomię" - zapewnił Tobiszewski.

"Bogdanka będzie samodzielnym podmiotem tak jak dzisiaj. Enea jest właścicielem 60 proc. i Enea będzie się angażować w katowicki holding. Nie wiemy jeszcze, w jakiej formule, bo to jest analizowane. Natomiast to, że Enea się zaangażuje w katowicki holding, co to przeszkadza Bogdance?" - pytał retorycznie.

dc50d3p

Tobiszewski skrytykował sygnatariuszy oświadczenia z 4 kwietnia - europosła PSL Krzysztofa Hetmana i samorządowców z powiatu Łęczyńskiego, gdzie leży kopalnia - którzy sprzeciwili się wspieraniu KHW "kosztem kopalni w Bogdance" i zadeklarowali pomoc dla załogi "w staraniach o zachowanie niezależności w ramach grupy Enea".

Według Tobiszewskiego "komuś zależy na tym, by niekoniecznie przekazywane były informacje faktyczne". "To jest niedobre, kiedy jesteśmy w bardzo dużym procesie restrukturyzacyjnym" - skomentował oświadczenie.

Zarzucił blokowanie rozwoju kopalni w Bogdance rządowi poprzedniej koalicji PO-PSL, a sprzyjanie prywatnemu inwestorowi, australijskiej firmie PDCo, która prowadzi rozpoznanie złóż w bezpośrednim sąsiedztwie. "Mamy tutaj dziwną podwójną grę" - ocenił.

Tobiszewski dodał, że rozmowy ze związkowcami dotyczyły też wielkości wydobycia węgla w polskich kopalniach. "Rozmawiamy również o wielkości węgla, który możemy realnie sprzedać na polskim rynku. To dotyczy całego sektora węgla kamiennego. Ważne jest żebyśmy nie przeżywali tego, co dotknęło kiedyś Bogdankę, że ceny dumpingowe węgla z Kompanii Węglowej zachwiały pewnymi proporcjami na polskim rynku. Tego musimy uniknąć" - podkreślił.

dc50d3p

"Ministerstwo przedstawia plany inwestycyjny w poszczególnych kopalniach, żeby Bogdanka również o tych planach miała wiedzę. () Po to, żeby władze każdej kopalni w przyszłości umiały przygotować się do funkcjonowania solidarnego, takiego kompatybilnego, na polskim rynku. By nie było tak, że wydobywamy na zwały, czy dumpingujemy cenę i się wyciskamy" - tłumaczył Tobiszewski.

Tobiszewski poinformował, że Enea rozważa budowę elektrowni na Lubelszczyźnie. "To jest jeszcze w sferze analitycznej" - zastrzegł.

Przewodniczący Solidarności w kopalni w Bogdance Antoni Pasieczny podziękował Tobiszewskiemu za zapewniania o zachowaniu samodzielności kopalni. "Na tym nam zależało. Myślę, za jakiś czas jeszcze spotkamy się i będziemy nadal dyskutować" - powiedział Pasieczny.

"Pan minister rozwiał nasze obawy. Cieszy mnie, że to samo usłyszałem na spotkaniu z prasą, co na spotkaniu z nami. Daje nam to gwarancję, że jeśli minister utrzyma się na stanowisku, można być spokojnym o los Bogdanki" - dodał przewodniczący związku Kadra w Bogdance Stanisław Ćwirko.

dc50d3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc50d3p