Tobiszowski: ME rozważa konwersję długu KHW na udziały przy połączeniu z PGG
Warszawa, 20.01.2017 (ISBnews) - Połączenie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW) może wiązać się z przesunięciem w czasie spłaty zadłużenia KHW oraz ewentualną konwersją części zadłużenia na udziały, poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
"Po dokonanych analizach wielu wariantów planowane jest połączenie Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. (PGG) oraz Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. (KHW). Decyzja ta wymaga stworzenia nowego biznesplanu PGG, jak również przeprowadzenia rozmów z instytucjami finansowymi na temat przesunięcia w czasie spłaty zadłużenia KHW oraz ewentualnej konwersji części zadłużenia na udziały" - napisał Tobiszowski w odpowiedzi na interpelację poselską.
Planowane połączenie wiązałoby się z włączeniem wszystkich kopalni: Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic, Wieczorek i Wujek (wraz z rudzką częścią - Śląsk) do struktury PGG, podkreślił wiceminister.
"Przewiduje się wyłączenie Śląsko-Dąbrowskiej Spółki Mieszkaniowej Sp. z o.o. ze struktur KHW oraz połączenie Katowickiego Węgla Sp. z o.o. z należącą do Grupy Węglokoks spółką Centrala Zbytu Węgla 'Węglozbyt' S.A. Część administracyjna KHW, w tym tzw. Śląskie Centrum Usług Wspólnych, obsługiwałaby działający w ramach PGG, nowo utworzony Ruch KHW (nazwa robocza). Planowane połączenie PGG i KHW zostanie omówione ze stroną społeczną w styczniu 2017 r." - dodał Tobiszowski.
Zapowiedział także, że szczegóły połączenia spółek zostaną opracowane przez specjalnie powołany w tym celu zespół i dopiero wówczas Ministerstwo Energii będzie mogło zaprezentować pełny, szczegółowy plan połączenia.
"Na chwilę obecną istotne jest doprowadzenie, aby połączenie to doszło do skutku nie później niż do końca pierwszego kwartału 2017 r." - podsumował.
Resort energii ogłosił w połowie grudnia ub.r. że KHW i PGG powinny zostać połączone. Zapowiedział wówczas, że szczegóły połączenia będą przedstawione do końca stycznia 2017 r.
Tobiszowski wskazał w odpowiedzi na interpelację, że niezależnie od planowanej koncepcji połączenia, KHW jest w trakcie przekształceń restrukturyzacyjnych i organizacyjnych, których oczekiwanym efektem jest dostosowanie zakresu i formy jej działalności do obecnych warunków rynkowych.
"Główne założenia restrukturyzacyjne KHW skupiają się na zmianach organizacyjnych związanych z przekierowaniem wydobycia z KWK Wieczorek oraz z ruchu Wujek KWK Wujek na KWK Murcki-Staszic i utworzeniem w przyszłości struktury składającej się z dwóch kopalń: KWK Mysłowice-Wesoła oraz KWK Murcki-Staszic" - czytamy w odpowiedzi.
W następstwie połączenia technologicznego, złoża KWK Wieczorek i Ruchu Wujek KWK Wujek będą eksploatowane przez KWK Murcki-Staszic, dodał.
"Zgodnie z przeprowadzoną analizą, tylko dwie kopalnie KHW posiadają zdolności i zasoby pozwalające na prowadzenie ekonomicznie uzasadnionego wydobycia w perspektywie najbliższych 30 lat., tj. KWK Mysłowice-Wesoła i KWK Murcki-Staszic" wskazał też wiceminister.
(ISBnews)