Tobiszowski: strategia spółki LW Bogdanka opiera się na synergii z Eneą (opis)
Strategia LW Bogdanki opiera się na synergii, która wzmocni pozycję Bogdanki i Enei - powiedział w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W latach 2017-2025 średnioroczna produkcja Bogdanki ma wynieść - w zależności od scenariusza - od 8,5 do 9,2 mln ton węgla.
10.02.2017 13:45
W piątek w Warszawie władze spółki zaprezentowały założenia strategii rozwoju Lubelskiego Węgla Bogdanka Obszar Wydobycie Grupy Enea do 2025 roku, z perspektywą do 2030 r.
"Jesteśmy w procesie pewnej restrukturyzacji w sektorze węgla kamiennego. Ale też nie zapominamy - i co jest ważne - o tym, o czym mówiliśmy w zeszłym roku (...), że będziemy budować konstrukcje biznesowe i strategie przyszłościowe dla sektora węgla kamiennego, z zaakcentowaniem synergii energetyczno-górniczej" - powiedział na konferencji prasowej wiceminister energii, Pełnomocnik Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego Grzegorz Tobiszowski.
Jego zdaniem LW Bogdanka to duża, solidna kopalnia, z perspektywami, a zatwierdzona przez radę nadzorczą strategia to jedno z najistotniejszych wydarzeń i dla Enei, i dla Bogdanki.
Grupa Enea - jak mówił - "dzisiaj ma już wydobycie na wszystko, co właściwie powinna mieć spółka energetyczna". "A Bogdanka ma swoją wizję i to jest wizja, która została przygotowana i zbudowana przez zarząd w roli ekspertów, (...) w spokoju, w społecznym dialogu" - mówił.
Prezes Enea SA i przewodniczący rady nadzorczej LW Bogdanka Mirosław Kowalik ocenił, że strategia Bogdanki wkomponowuje się w budowę strategii Grupy i cele strategiczne, jakie Grupa chce osiągnąć. "Ona jest komplementarna. (...) Budujemy innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny, czyli będziemy mieli bezpieczne paliwo w Grupie. Nasi klienci nie będą się martwili o to, że zabraknie energii" - powiedział.
Jak dodał, strategia pokazuje, w jaki sposób dokonać synergii, która wzmocni pozycję Grupy, Bogdanki i Enei na rynku i zbuduje przewagę konkurencyjną.
"Chcemy, by Bogdanka była mocnym ogniwem w łańcuchu wartości Grupy Enea i liderem efektywności w branży górniczej, nie zapominając tym samym o najwyższych standardach w zakresie bezpieczeństwa pracy" - powiedział prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka Krzysztof Szlaga.
Przypomniał, że ogłoszona przez Bogdankę strategia to uszczegółowienie kluczowych celów dla Obszaru Wydobycie Grupy Enea, przedstawionych w strategii Grupy Enea, opublikowanej w październiku 2016 r.
"Biorąc pod uwagę zmienność warunków rynkowych w naszej branży, przedstawiliśmy zarówno scenariusz bazowy, zakładający wydobycie na poziomie średnio ok. 8,5 mln ton rocznie w latach 2017-2025, jak i scenariusz elastycznego rozwoju, zakładający średnioroczną produkcję w tym okresie na poziomie ok. 9,2 mln ton. Analiza otoczenia rynkowego skłania nas do realizacji scenariusza elastycznego rozwoju" - powiedział Szlaga. Dodał, że bez zwiększania znaczącego zatrudnienia spółka może spokojnie produkować ok. 9-9,2 mln ton węgla rocznie.
Jak dodał, podstawowym filarem strategii do roku 2025 będzie wykorzystanie synergii w obszarze wydobywczo-wytwórczym Kozienice-Bogdanka-Połaniec.
Władze spółki zapowiedziały, że w perspektywie średnio- i długoterminowej chcą dzielić się wypracowywanymi zyskami z akcjonariuszami, przeznaczając do 50 proc. jednostkowego zysku netto na wypłatę dywidendy.
"Oczywiście naszym priorytetem, biorąc pod uwagę zmienne warunki rynkowe w naszej branży, jest zachowanie bezpieczeństwa finansowego i płynnościowego spółki. Dlatego wysokość rekomendowanej dywidendy będzie przez nas każdorazowo wnikliwie analizowana" - podkreślił Szlaga. Poinformował, że zarząd Bogdanki przedstawi w okolicach kwietnia-maja rekomendację dotyczącą wypłaty dywidendy z zysku za 2016 rok.
Produkująca węgiel energetyczny LW Bogdanka od października 2015 roku jest w Grupie Kapitałowej Enea. Posiada trzy pola wydobywcze: Bogdanka, Nadrybie i Stefanów. W 2016 roku wyprodukowała około 9 mln ton węgla handlowego, czyli ok. 16 proc. całości produkcji węgla energetycznego w Polsce.