Tobiszowski: związki otrzymały nowy projekt porozumienia ws. połączenia KHW i PGG (krótka)
Związkowcy z Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i Polskiej Grupy Górniczej (PGG) otrzymali nowy projekt porozumienia poprzedzającego połączenie obu firm, uwzględniający sugestie strony społecznej - poinformował w poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
27.02.2017 13:45
"Po zebraniu wszystkich sugestii (związkowców - PAP) przedkładany porozumienie i proponujemy, aby do środy do godziny 10.00 zostało to porozumienie podpisane przez stronę społeczną" - powiedział wiceminister przed kolejną turą rozmów ze związkowcami w Katowicach.
Dodał, że ostateczny termin zawarcia porozumienia społecznego wynika z konieczności podjęcia rozmów z inwestorami, którzy mają dokapitalizować powiększoną PGG, oraz instytucjami finansowymi - wierzycielami holdingu.
"Nie możemy przekładać tego w nieskończoność, bo inaczej nie zdążymy z terminami (). Stąd w środę mamy zaproponowane przez inwestorów spotkanie po południu, dotyczące nowego biznesplanu i porozumienia w KHW (), a w czwartek mamy rozmowy z instytucjami bankowymi o nowym biznesplanie, o konwersji (części długu KHW na udziały w powiększonej PGG - PAP) i o innych szczegółach" - powiedział Tobiszowski.
Według wiceministra, postulaty wnoszone podczas dotychczasowych rozmów ze stroną społeczną zostały zaakceptowane i wniesione do nowego projektu porozumienia. "Wydaje mi się, że ono powinno zostać zaakceptowane, bo innych postulatów nie było" - powiedział Tobiszowski.
Zgodnie z projektem, pracownicy KHW mieliby przyjąć warunki wynagradzania obowiązujące w PGG, co oznacza rezygnację z obowiązywania układu zbiorowego pracy w holdingu. Natomiast pracownicy PGG mieliby otrzymać - co potwierdził w poniedziałek Tobiszowski - jednorazowe świadczenie, związane m.in. z lepszymi od zakładanych wynikami spółki.
Według informacji PGG, zastąpienie holdingowego układu zbiorowego porozumieniami płacowymi obowiązującymi w PGG w praktyce oznacza podwyższenie pensji pracowników KHW do poziomu wynagrodzeń obowiązującego w Polskiej Grupie Górniczej, a po połączeniu nastąpi wyrównanie średniego miesięcznego wynagrodzenia we wszystkich kopalniach spółki do kwoty 6225 zł. Zakładany jest wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia dla zdecydowanej większości pracowników KHW, w niektórych grupach zawodowych nawet do kilkuset złotych. Przykładowo górnik w ścianie ma zarobić o ok. 237 zł więcej.
Sprawa przekazania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń należącej do KHW kopalni Wieczorek oraz ruchu Śląsk ma znaleźć się - jak podał Tobiszowski - w załącznikach do porozumienia, a nie bezpośrednio w jego treści. Zapisy dotyczące terminów przekazania kopalń do SRK były wcześniej kwestionowane przez związkowców.
W poniedziałkowych rozmowach ze związkowcami nie bierze udziału minister energii Krzysztof Tchórzewski, który przebywa z wizytą w Brukseli.