Trwa ładowanie...
d34g1er

Tomasz Domogała

Najnowsze informacje
2.6
(7 głosów)
Oceń:
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Tomasz Domogała urodził się w 1985 roku, ukończył studia wyższe, jest menedżerem, prowadzi rodzinny biznes skupiający się na przemyśle maszynowym. Jest najmłodszym polskim miliarderem, a jego działania inwestycyjne sięgają poza biznes rodzinny.

Życiorys

Urodzony w 1985 roku Tomasz Domogała pochodzi ze śląskiej rodziny należącej do najbogatszych w Polsce – jego ojciec Jacek zapewnił sukces firmie Famur, której zarządzaniem obecnie zajmuje się się Tomasz. Tomasz Domogała to absolwent Uniwersytetu Stanforda w USA (2008-2010), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie studiował automatykę i robotykę, a także University of Loughborough w Wielkiej Brytanii, gdzie uczył się pod kierunkiem mechaniki.

W 2004 roku Tomasz Domogała wszedł w skład rady nadzorczej spółki Famur, a w 2010 roku stanął na jej czele oraz został przewodniczącym funduszu TDJ, który obecnie jest właścicielem spółek działających w różnych branżach m.in. przemyśle maszynowym i nieruchomościach. W 2016 roku Tomasz Domagała wszedł w posiadanie przedsiębiorstwa elektromaszynowego Kopex.

Majątek

W 2017 roku wartość majątku Tomasza Domogały wyniosła 2,19 mld złotych. Wśród głównych elementów składowych majątku Domogały znajduje się spółka Famur produkująca maszyny i urządzenia wydobywcze dla przemysłu górniczego, jednak działania inwestycyjne Domogały rozszerzają się również na inne branże, szczególnie od czasu, gdy górnictwo zaczęło wykazywać coraz większy spadek rentowności.

Tomasz Domogała prowadzi grupę TDJ, która z sukcesem przeprowadziła akwizycję przedsiębiorstw działających w różnych branżach: Kopex (przemysł elektromaszynowy), PGO (Polska Grupa Odlewnicza), Zamet Industry (dawniej Mostostal Chojnice, działa w budownictwie). Domogała inwestuje też na rynku nieruchomości, prowadzi inwestycje venture capital, działa również w sektorze start-upów.

Życie prywatne

Ojcem Tomasza Domogały jest Jacek Domogała, biznesmen, właściciel spółki Famur od 2002 roku, w której obecnie Tomasz ma większość udziałów. Tomasz Domogała ma też siostrę. Tomasz Domogała założył Fundację TDJ działającą na rzecz edukacji dzieci pracowników grupy TDJ.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Tomasz Domogała już w 2011 roku zajął 12. miejsce na liście 100 Najbogatszych Polaków Forbesa, posiadając wtedy majątek rzędu 1,2 mld złotych – kierowane przez niego przedsiębiorstwa Famur uzyskało w 2010 roku wzrost cen akcji o 25 proc.

Tomasz Domogała plasował się również wysoko na liście w latach 2014–2017 – w 2014 roku zajął 9. miejsce, jednak w 2015 wypadł z pierwszej dziesiątki ze względu na spadki finansowe w branży górniczej – w 2016 roku zajmował 52. miejsce. Po przejęciu w 2016 roku największego konkurenta w branży, firmy Kopex, Domogała znalazł się na 11. miejscu w rankingu z 2017 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34g1er
d34g1er
d34g1er
d34g1er