Trwa ładowanie...

Topolanek: porozumienie po ustaleniu szczegółów technicznych

Rosja zgodziła się na uwzględnienie
ukraińskiego stanowiska w sprawie protokołu o komisji ds.
monitorowania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Unii
Europejskiej - oświadczył Mirek
Topolanek, premier Czech, sprawujących przewodnictwo w UE.

Share
Topolanek: porozumienie po ustaleniu szczegółów technicznychŹródło: AFP
d1xs6yi

Protokół o komisji ds. monitorowania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej zostanie podpisany po ustaleniu pewnych szczegółów technicznych - oświadczył w nocy z soboty na niedzielę Mirek Topolanek, premier Czech, sprawujących przewodnictwo w UE.

Przebywa on na Ukrainie z misją, której celem jest przywrócenie dostaw rosyjskiego gazu do odbiorców europejskich.

- Rozumiem, że kilka szczegółów pozostało jeszcze do uzgodnienia, ale zajmowanie się szczegółami technicznymi nie jest moim zadaniem - powiedział Topolanek.

d1xs6yi

Czeski premier zapewnił, że Rosja zgodziła się na uwzględnienie ukraińskiego stanowiska w sprawie protokołu o komisji monitorującej tranzyt gazu.

- Po ponad 5-godzinnej rozmowie z (premierem Rosji Władimirem) Putinem zgodziliśmy się, że włączymy do tego dokumentu wszystkie wasze propozycje - powiedział Topolanek, rozpoczynając spotkanie z premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

Ukraińskie władze twierdziły wcześniej, że treść protokołu jest im znana jedynie ze źródeł nieoficjalnych. Domagały się także, by w komisji monitorującej tranzyt Kijów był reprezentowany przez taką samą liczbę obserwatorów, jak Moskwa.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Kostiantyn Jelisiejew zarzucił w sobotę Rosjanom, że chcą zdominowania komisji przez obserwatorów z zależnych od Gazpromu firm.

d1xs6yi

- Rozwiązanie proponowane przez Rosjan, by Ukraina stała się częścią procesu międzynarodowego, w którym prócz ukraińskiego Naftohazu miałoby uczestniczyć około 12 firm gazowych z państw europejskich, w większości kontrolowanych przez Gazprom, jest dla nas nie do przyjęcia - oświadczył.

Zdaniem Jelisiejewa działania Rosjan świadczą, iż dążą oni do przejęcia kontroli nad ukraińskim systemem przesyłania gazu.

- Chodzi o podporządkowanie ukraińskiej strony (gazociągu) Gazpromowi, przekazanie stronie rosyjskiej pełnej kontroli nad ukraińskim systemem gazowym i - de facto - rozpoczęcie procesu przywłaszczenia go przez Rosjan - powiedział Jelisiejew na konferencji prasowej w Kijowie.

Topolanek, który przybył na Ukrainę prosto z Moskwy, ma doprowadzić do złagodzenia konfliktu między Gazpromem a ukraińską spółką paliwową Naftohaz. Prowadzony przez te firmy spór o cenę błękitnego paliwa dla Ukrainy doprowadził do całkowitego wstrzymania przez Rosję tranzytu gazu przez ukraińskie gazociągi do Europy.

UE ma nadzieję, że porozumienie w sprawie monitoringu przesyłu gazu przez Ukrainę pozwoli odnowić zablokowane 7 stycznia dostawy tego paliwa dla państw unijnych.

Jarosław Junko

d1xs6yi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xs6yi