Trwa ładowanie...
d4db1qt

TP nie wypłaciła odszkodowania DPTG, uważa je za zbyt wysokie

17.09. Warszawa (PAP) - Telekomunikacja Polska, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nie wypłaciła duńskiej spółce DPTG 1,568 mld zł odszkodowania z tytułu zaległych płatności i...

Share
d4db1qt

17.09. Warszawa (PAP) - Telekomunikacja Polska, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nie wypłaciła duńskiej spółce DPTG 1,568 mld zł odszkodowania z tytułu zaległych płatności i odsetek za opóźnienie, gdyż uważa, że wysokość tej kwoty wielokrotnie przewyższa rzeczywistą wartość sporu.

Zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego w Wiedniu, termin płatności odszkodowania na rzecz DPTG minął 17 września.

"Telekomunikacja Polska, reprezentujące ją kancelarie prawne oraz niezależni eksperci z renomowanej angielskiej firmy konsultingowej uważają, że wysokość zasądzonej kwoty wielokrotnie przewyższa rzeczywistą wartość przedmiotu sporu z DPTG i tym samym, podobnie jak wiele elementów uzasadnienia wyroku, narusza podstawowe zasady porządku prawnego w Polsce. Oznacza to, że Telekomunikacja Polska, działając w najlepszym interesie swoich akcjonariuszy nie może dokonać płatności na rzecz DPTG w terminie 14 dni oznaczonym w orzeczeniu nie wyczerpawszy najpierw wszystkich dostępnych środków prawnych" - napisano w komunikacie prasowym TP SA.

TP zapowiada, że w wypadku wystąpienia przez DPTG o stwierdzenie wykonalności orzeczenia wiedeńskiego sądu arbitrażowego w Polsce, Telekomunikacja Polska wniesie o odmowę stwierdzenia jego wykonalności.

d4db1qt

"TP będzie miała możliwość dochodzenia swoich praw w postępowaniach przed sądem okręgowym, sądem apelacyjnym oraz przed Sądem Najwyższym. Czas trwania wszystkich tych postępowań zależeć będzie od orzeczeń sądów poszczególnych instancji oraz wyznaczanych przez nie terminów" - napisano w komunikacie polskiego telekomu.

"Telekomunikacja Polska ma możliwość wykorzystania trzyinstancyjnej drogi sądowej w Austrii. Do 3 grudnia 2010 roku Telekomunikacja Polska ma czas na odwołanie się od orzeczenia arbitrażowego do sądu pierwszej instancji poprzez wniesienie skargi o jego uchylenie. Telekomunikacja Polska rozważa także użycie innych środków prawnych" - dodano.

TP w komunikacie przypomina, że na mocy umowy podpisanej w kwietniu 1991 roku pomiędzy przedsiębiorstwami Poczta Polska Telegraf i Telefon oraz PHZ Elektrim a DPTG został wybudowany system światłowodowy. Strony oceniły wartość dostaw DPTG niepokrytych płatnościami strony polskiej w trakcie realizacji projektu na około 17 mln euro. Do roku 2006 strona duńska otrzymała od Telekomunikacji Polskiej ponad 84 mln euro.

"Po 19 latach od zawarcia umowy Telekomunikacja Polska została zobowiązana przez sąd arbitrażowy w Wiedniu do wypłaty stronie duńskiej kwoty wielokrotnie przekraczającej wartość zrealizowanej dostawy" - napisano w komunikacie TP. (PAP)

pr/ gor/

d4db1qt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4db1qt