Traci złoty, obligacje i akcje

Sentyment do rynków gospodarek wschodzących jest wciąż negatywny. Zloty traci dziś do wszystkich głównych walut świata wraz z innymi walutami emerging markets.

Traci złoty, obligacje i akcje
Źródło zdjęć: © Fotolia | whitelook

29.01.2014 17:47

W oponowaniu sytuacji nie pomogła nawet ponadprzeciętna podwyżka stóp procentowych przez Bank Turcji, który spotkał się w nocy na specjalnym posiedzeniu. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia bank podniósł zarówno stopę pożyczkową, jak i stopę repo. Stopa pożyczkowa podniesiona została z 7,75% do 12% (rynek oczekiwał podwyżki tylko do 10%), a repo z 4,5% do 10% (rynek nie oczekiwał zmian!). W reakcji na komunikat banku turecka lira potężnie się umocniła. Kurs USDTRY spadł z poziomu 2,25 w okolice 2,17. Pozytywnie na komunikat zareagowały także kursy innych walut krajów EM. EURPLN spadł z okolic 4,20 na 4,18, a EURHUF z 304 na 302.

Decyzja o podwyżce stóp zaskoczyła rynki, szczególnie że w ubiegły wtorek bank nie zmienił nic w swojej polityce, a już wtedy sytuacja robiła się nieciekawa. Najprawdopodobniej od tego czasu członkowie rady banku musieli uzyskać poparcia polityczne dla takowej decyzji. Świadczyć o tym może m.in. wystąpienie premiera Erdogana kilka godzin przez nadzwyczajnym posiedzeniem, który zapowiedział „nową erę” tureckiej liry. Reakcja rynku była jednak nietrwała i lira już od poranka ponownie zaczęła tracić na wartości, ciągnąć za sobą inne waluty EM w tym złotego.

Sytuacji na naszym rynku nie poprawia oczekiwana obniżka programu skupu aktywów przez FED (decyzja dziś o 20:00), a także notka banku Goldman Sachs. GS stwierdził, że w obliczu przeniesienia obligacji z OFE do ZUS-u płynność na rynku może się zmniejszyć, a to bardziej uzależni nasze rynki (akcji, obligacji, waluty) od sytuacji na rynkach zagranicznych oraz może zwiększyć wrażliwość na sytuację na rynkach wschodzących. Reakcja w notowaniach polskich obligacji już dziś była widoczna. Rentowności 2-latek w górę do 3,17%. Jest to 8. dzień wzrostów z rzędu do najwyższego poziomu od 9 września. 5-latki w górę do 3,83%. Najwyżej od 4 września. Z kolei 10-latka ma rentowność 4,55%. Najwyżej od początku grudnia.
Jutro poznamy wstępny odczyt PKB Polski za cały 2013 rok, a także dowiemy się, w jakim tempie rosła amerykańska gospodarka w IV kwartale – dane te będą najpilniej obserwowane przez rynek.

W środę o godzinie 17:43 za dolara należało zapłacić 3,0873, za euro 4,2159, za franka 3,4492, a za funta 5,1108.

Daniel Kostecki
XTB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)