Trwa ładowanie...
d2wo7nw

Trakcja PRKiI chce co najmniej utrzymać 20-proc. udział w rynku podzas WOIK

Warszawa, 07.10.2015 (ISBnews) - W okresie tzw. "Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych" (WOIK) Trakcja PRKiI chce co najmniej utrzymać 20-proc. udział w krajowym rynku budownictwa kolejowego. Spółka spodziewa się, że roczne przychody z prac na kolei w Polsce mogą w ciągu najbliższych lat przekraczać poziom 1 mld zł, poinformował ISBnews prezes Jarosław Tomaszewski.

Share
d2wo7nw

"Czekaliśmy na te przetargi, będziemy startować w postępowaniach właściwie na wszystkie większe zadania. Trakcja PRKiI to jest obecnie ok. 20% rynku budownictwa kolejowego. Chcielibyśmy ten udział na pewno utrzymać. Czy zwiększymy - to będzie zależało m.in. od rozłożenia przetargów w czasie" - powiedział Tomaszewski ISBnews.

"Spółka ma potencjał, by przekraczać 1 mld zł przychodów rocznie na tym rynku, ale rozkład w czasie tych 7-8 lat także będzie zależał od tempa ogłaszania przetargów" - dodał.

Podkreślił, że spółka czuje się przygotowana do "ofensywy" pod względem kadrowym, sprzętowym, potencjału finansowego i gwarancyjnego, a także projektowego i nie obawia się nawarstwienia prac w krótkim czasie.

d2wo7nw

"Trzeba pamiętać, że będą jeszcze przetargi na prace utrzymaniowe. Też chcemy w tym uczestniczyć, jesteśmy w stanie pokryć duży obszar, bo jesteśmy obecni w całej Polsce" - powiedział także prezes.

W kwestii rozwoju zagranicznego spółka rozważa Estonię, Szwecję i ewentualnie Danię.

"Do tej pory najwięcej działamy na Litwie, skąd pochodzi ok. 1/3 naszych przychodów. Ale patrzymy na Estonię, Szwecję, gdzie mamy spółkę. Szczególnie Szwecja wygląda przejrzyście i stabilnie, jeśli chodzi o zamierzenia realizacji projektów. Być może jeszcze Dania, gdzie jest ciekawy projekt na jednej z wysp" - powiedział szef Trakcji PRKiI.

Dodał, że wszędzie przedmiotem zainteresowania jest kolej. Także na Litwie udział projektów kolejowych wzrasta.

d2wo7nw

"Wcześniej to były zdecydowanie projekty drogowe, taka była specyfika naszej litewskiej spółki - Kauno Tiltai. Ale już w tym roku to już będzie pół na pół w przychodach - kolej i drogi" - podsumował prezes.

Na początku września PKP PLK ogłosiły rozpoczęcie tzw. Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych (WOIK), w ramach której do końca br. miały ogłosić przetargi na 11 mld zł, a do 2023 efektywnie wydać 67 mld zł na polskie tory.

Trakcja PRKiI jest jedną z największych spółek działających w sektorze budownictwa infrastrukturalnego oraz energetyki w Polsce. W 2014 r. Grupa Trakcja miała 1 601 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

d2wo7nw

Podziel się opinią

Share
d2wo7nw
d2wo7nw