Trener biznesu - zawód o wielu barwach
W prasie i internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń dotyczących szkoleń biznesowych. Szacunkowo w Polsce w branży szkoleniowej pracuje około 10 tysięcy osób.
06.11.2012 | aktual.: 06.11.2012 19:11
Stawki wynagrodzeń trenerów są jednak bardziej zróżnicowane, niż może wynikać z badań płacowych. Najlepsi potrafią zarobić kilka tysięcy PLN w jeden dzień. Inni zadowolą się dniówką w wysokości kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. Wynagrodzenia ustalają sami trenerzy, a koszt szkoleń zależy od rodzaju, intensywności i czasu trwania treningu.
Warto zaznaczyć, że trendy w wynagrodzeniu szkoleniowców w ostatnich latach kształtowały również fundusze unijne. Spowodowało to spadek cen, ale także obniżenie jakości usług edukacyjnych. Klienci przyzwyczajeni do kształcenia w ramach programów dofinansowanych z Unii Europejskiej nie byli skorzy do akceptacji wygórowanych oczekiwań płacowych trenerów.
Trenerska przyszłość
Rynek usług szkoleniowych pozostaje zróżnicowany i rozdrobniony. Według badań 85 proc. instytucji szkoleniowych działających w Polsce to firmy małe oraz mikro. Większość szkoleń oferowanych w Polsce kładzie nacisk na zdobycie tzw. kompetencji twardych, wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie. Tymczasem pracodawcy coraz częściej wskazują na braki pracowników w zakresie tzw. miękkich kompetencji – interpersonalnych, kierowniczych, negocjacyjnych. W te potrzeby doskonale wpisuje się ciągle niepowszechny w Polsce coaching, który w odróżnieniu od „zwykłych” szkoleń pomaga rozwijać i kształtować wszelkiego rodzaju umiejętności psychospołeczne.
Trendy zza Oceanu i z Europy Zachodniej coraz śmielej wkraczają do Polski. Można stwierdzić, że przed działalnością trenerską w kraju rysuje się całkiem niezła przyszłość. Rosnąca konkurencja na rynku usług szkoleniowych będzie z pewnością procentować w odniesieniu do profesjonalizacji zawodu trenera, jak również jakości świadczonych usług. W dobrą stronę zmierzają także prace w celu usystematyzowania i zhierarchizowania szkoleniowych kompetencji i umiejętności. Według zaleceń Unii Europejskiej do 2012 roku wszystkie kraje Wspólnoty powinny wdrożyć standardy Europejskich Ram Kwalifikacji. Dzięki nim możliwe będzie wiarygodne porównanie certyfikatów zdobytych w różnych szkołach i państwach.
Barierą w rozwoju działalności szkoleniowej w Polsce może być jednak wciąż niska świadomość przedsiębiorców o korzyściach z podnoszenia kwalifikacji i umiejętności personelu. Głównym powodem rezygnacji z inwestycji w rozwój kadr jest także brak środków. Popyt na usługi szkoleniowe silnie determinowany jest przez bieżącą sytuację sektora przedsiębiorstw. Dlatego wyraźny spadek inwestycji w edukację zasobów ludzkich zanotowano w okresie ostatniego spowolnienia gospodarczego.
Krzysztof Belczyk
Sedlak & Sedlak
rynekpracy.pl
Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!
[
]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )