Trwa ładowanie...

Trojka: Cypr wypełnia warunki programu pomocy finansowej

Cypr wypełnia warunki konieczne dla otrzymania kolejnej raty międzynarodowej pomocy finansowej - uznali eksperci trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Trojka: Cypr wypełnia warunki programu pomocy finansowejŹródło: Jupiterimages
d1jk8j0
d1jk8j0

Jeśli we wrześniu eurogrupa i MFW zatwierdzą pierwszy kwartalny raport trojki, Cypr otrzyma 1,5 mld euro wsparcia z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego oraz 86 mln euro od MFW.

"Ogólnie oceniamy, że program dla Cypru jest na właściwej drodze" - poinformowano w środę w komunikacie trojki. Dodano, że wyznaczone cele fiskalne zostały osiągnięte dzięki podjętej konsolidacji finansów i rozważnej polityce budżetowej. "Władze (Cypru) podjęły stanowcze kroki w kierunku stabilizacji sektora finansowego i stopniowo łagodzą restrykcje dotyczące depozytów oraz kontroli kapitału" - ocenia trojka.

Według raportu Nikozja przeprowadziła trudne, ale niezbędne działania w celu pełnej rekapitalizacji jednego z dwóch największych banków cypryjskich, Bank of Cyprus, co pozwoliło na zakończenie restrukturyzacji i powrót do normalnej działalności. Przyjęto też jasny plan restrukturyzacji i rekapitalizacji innych instytucji finansowych, który nie zakłada obciążania kosztami właścicieli depozytów. Cypryjskie władze wzmacniają regulacje i nadzór nad sektorem bankowym oraz pracują nad planem skuteczniejszej walki z praniem brudnych pieniędzy.

d1jk8j0

Trojka zastrzega, że choć Cypr z determinacją przystąpił do realizacji programu reform, to wciąż istnieje duże ryzyko niepowodzenia, a sytuacja gospodarcza tego kraju w najbliższym czasie pozostanie trudna i obarczona dużą niepewnością. Wskaźniki potwierdzają prognozę, że produkt krajowy brutto Cypru spadnie o 13 proc. w latach 2013 i 2014. Skromny wzrost gospodarczy Cypr może odnotować w 2015 r.

W marcu strefa euro i MFW zgodziły się udzielić Cyprowi pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro na ratowanie finansów tego kraju oraz jego sektora bankowego. W zamian Nikozja zobowiązała się do restrukturyzacji banków, konsolidacji finansów i przeprowadzenia reform strukturalnych oraz prywatyzacji. Plan przewidywał też likwidację jednego z największych cypryjskich banków, Laiki, ze stratami dla udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

d1jk8j0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jk8j0