Qaqwqwrqw

Truskawki w tym roku dobrem luksusowym. Drogie, ale są!

Susza, przymrozki i w ostatnim czasie brak słońca - wszystko to sprzysięgło się przeciwko plantatorom truskawek. Sezon na ten przysmak może być krótki, a ceny mogą spaść tylko do około 15 zł za kilogram.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uważaj, na pierwsze zakupy truskawek lepiej wziąć pełen portfel.
Uważaj, na pierwsze zakupy truskawek lepiej wziąć pełen portfel. (East News, Fot: Bartosz Krupa/East News)
Qaqwqwrqw

Dla miłośników polskiej, czerwonej, słodkiej i aromatycznej truskawki to prawdziwy dramat. Już wcześniejsze zapowiedzi plantatorów były alarmujące. W kwietniu uprawy niszczyła susza, potem pojawiły się przymrozki, a ostatnio zaczęło intensywnie padać i słońce schowało się za chmurami.

Wprawdzie, jak słusznie zauważa "Super Express", na początku sezonu nikogo nie dziwią ceny nawet w okolicach 20 zł, ale w tym roku ceny przez resztę sezonu będą tylko niewiele niższe. Z kolei mail od naszej czytelniczki daje jakieś wyobrażenie o tych horrendalnych cenach na starcie sezonu.

Czas na test wagowy. Sprawdzamy, czy sprzedawcy truskawek nas oszukują

Qaqwqwrqw

- Wczoraj kupiłam pół kilograma - kwaśne i do tego zapłaciłam 16 zł. Pan mówił, że spod folii, ale że wystarczą 3-4 dni słoneczne i będzie wysyp tych z pola - napisała do nas Andżelika z Wrocławia.

Sprawdź: Zatrucia polskimi mrożonymi truskawkami także w Austrii. Przypadki zapalenia wątroby

Cena szokuje, ale słowa plantatora dają nadzieję. Może rzeczywiście coś się jeszcze odmieni. Przynajmniej na południowym zachodzie kraju, gdzie jest zawsze o te klika stopni więcej niż w innych rejonach kraju.

Qaqwqwrqw

Pytanie tylko, jakie będą ceny. Niestety według analizy gazety, bardzo prawdopodobne, że wiele taniej nie będzie. Bardzo możliwe, że i w okresie, gdzie na rynku pojawi się najwięcej tych owoców, ceny spaść mogą do 15 zł za kilogram.

Sprawdź: Nie ma chętnych do pracy. Plantatorzy rozkładają ręce i liczą, że owoce nie zgniją na polu

Sytuacja jest trudna dla wszystkich. Cierpieć będą kochający truskawki, a plantatorzy będą liczyć straty. Jak powiedział na łamach SE Leszek Grabowiecki z miejscowości Dryga, susza i przymrozki to nie wszystko

Winna jest również sytuacja na rynku pracy. Przez brak pracowników w zeszłym roku część rolników w ogóle zrezygnowała z upraw tych owoców. Zatem będzie ich po prostu mniej.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw