Trwa stabilizowanie nastrojów

Czwartek był drugim dniem z rzędu, w którym kurs kontraktów terminowych wzrastał. Notowania grudniowej serii kontraktów wystartowały z poziomu 2 405 pkt i do otwarcia handlu na rynku kasowym – utrzymywały się powyżej 2 400 pkt.

Trwa stabilizowanie nastrojów
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

Jednak po godz. 9 rozpoczęła się dynamiczna zwyżka kursu, która doprowadziła do ustanowienia dziennego maksimum na 2 424 pkt około godz. 11. W dalszej części dnia trwała lekka korekta, która przed godz. 17 sięgnęła poziomu 2 409 pkt. Na zamknięciu notowań FW20Z12 przyjęły pułap 2 413 pkt (+0,12%), a dzienny wolumen obrotu ukształtował się na poziomie 28,3 tys. sztuk i był o około 1/7 niższy, niż w środę. Pozytywnym zaskoczeniem wczorajszego dnia była publikacja w USA liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która spadła z 369 tys. do 339 tys., przy czym oczekiwano wartości 370 tys. Natomiast sierpniowe saldo bilansu handlu zagranicznego w USA okazało się być minimalnie gorsze, niż oczekiwano i wyniosło -44,2 mld USD. Istotną dzisiejszą publikacją makro będzie wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za październik, który ma wynieść 78 pkt.

Obraz
© Wykres indeksu FW20 (fot. BM Banku BPH)

Strona kupująca drugi dzień z rzędu nie zdołała istotnie pokonać oporu, jakim jest połowa (2 413 pkt) czarnej świecy z wtorku. Tym samym zwyżka kursu z ostatnich dwóch dni nie wygląda solidnie. Jednak popytowi udaje się bronić kluczowego wsparcia dla trendu wzrostowego, jakim są minima z 26 września, znajdujące się na 2 378 pkt. Jak długo ten poziom wytrzyma napór podaży w cenach zamknięcia, tak długo główną tendencją rynkową będą wzrosty. Jednak aby sytuacja techniczna uległa znacznemu poprawieniu, kurs kontraktów terminowych powinien wybić się powyżej 2 450 pkt w cenach zamknięcia. Obserwując zachowanie oscylatora ADX, można dostrzec, że trwająca konsolidacja odciska już piętno na jego wskazaniach: ADX zniżkuje, a przewaga kupujących nad sprzedającymi topnieje. Zamieszanie inwestorów widoczne jest w zachowaniu LOP, która na przemian wskazuje na przewagę kupujących i sprzedających. Można zatem przypuszczać, z dopiero wybicie się kursu z przedziału 2 378 – 2 450 pkt pokaże dalszy kierunek na najbliższe
tygodnie. Perspektywa obniżek stóp procentowych powinna generalnie wspierać stronę popytową.

BM Banku BPH

indeksyfuturesgpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)