Trwa ładowanie...
d12fve2

Trwały powrót do wzrostu produkcji rdr w XII '09 lub I '10 - Dudek z MF

17.9.Warszawa (PAP) - Trwały powrót do wzrostów produkcji w ujęciu rocznym nastąpi w grudniu tego roku lub na początku roku przyszłego. Zaś we wrześniu i październiku 2009 dynamika...
Share
d12fve2

17.9.Warszawa (PAP) - Trwały powrót do wzrostów produkcji w ujęciu rocznym nastąpi w grudniu tego roku lub na początku roku przyszłego. Zaś we wrześniu i październiku 2009 dynamika rdr może pozostać ujemna - ocenił w rozmowie z PAP Sławomir Dudek, wicedyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki.

"W całym przemyśle trwały powrót do dynamik dodatnich powinien pojawić się na przełomie tego i przyszłego roku" - powiedział PAP Dudek.

"We wrześniu i październiku przy dynamikach produkcji przemysłowej możemy mieć minusy" - dodał.

d12fve2

GUS podał, że produkcja przemysłowa w sierpniu 2009 roku spadła o 0,2 proc. rdr, po spadku po korekcie o 4,4 proc. rdr w lipcu 2009 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,7 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w VIII 2009 rdr o 3,1 proc., a mdm wzrosła o 0,5 proc.

Zdaniem wicedyrektora departamentu w MF wyniki produkcji w sierpniu świadczą o umiarkowanych wychodzeniu przemysłu z tendencji spadkowych.

"Mimo że w całym przemyśle mamy spadek, to należy spojrzeć na strukturę. Chociaż wynik rdr jest gorszy niż konsensus rynkowy to naszym zdaniem te wyniki są optymistyczne, gdyż na plusie znalazł się przemysł przetwórczy" - powiedział Dudek.

d12fve2

"To jest ta branża, która decyduje o koniunkturze całej gospodarki, bo jest uzależniona od eksportu. Ta branża powinna nas w najbliższych miesiącach wydźwignąć ze spowolnienia gospodarczego" - dodał.

Dynamika wzrostu w kategorii przetwórstwo przemysłowe wyniosła 0,6 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w sierpniu 2009 roku, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 0,8 proc., natomiast w porównaniu z lipcem 2009 roku spadła o 3,9 proc.

W ocenie Dudka należy podkreślić także dobry wynik produkcji budowlano-montażowej.

"Część komentatorów sygnalizuje, że to może być jednorazowy efekt. Ale tutaj możemy mieć trwały pozytywny impuls ze strony inwestycji infrastrukturalnych" - powiedział Dudek.

Produkcja budowlano-montażowa w ujęciu rocznym wzrosła o 11 proc.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ jtt/

d12fve2

Podziel się opinią

Share
d12fve2
d12fve2