Trybunał Konstytucyjny zajmie się świadczeniami przedemerytalnymi
W środę Trybunał Konstytucyjny zbada
zgodność z ustawą zasadniczą niektórych przepisów dotyczących
zasad uzyskiwania świadczeń przedemerytalnych.
29.03.2005 | aktual.: 30.03.2005 07:05
W środę Trybunał Konstytucyjny zbada zgodność z ustawą zasadniczą niektórych przepisów dotyczących zasad uzyskiwania świadczeń przedemerytalnych.
Zdaniem wnioskodawców brak właściwego okresu vacatio legis przy wprowadzeniu tych przepisów narusza konstytucję.
Sejm 17 grudnia 2001 r. uchwalił m.in. nowelizację ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, która weszła w życie 1 stycznia 2002 r. Ustawa nowelizująca zniosła zasiłki przedemerytalne i zmieniła podstawy prawne przyznawania świadczeń przedemerytalnych oraz wprowadziła przepisy przejściowe.
Na mocy nowych przepisów prawo do świadczenia przedemerytalnego nabywają oraz zachowują na dotychczasowych zasadach jedynie te osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej spełniały stosowne warunki oraz we właściwym terminie - tj. przed dniem wejścia w życie ustawy - zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy.
Nowe przepisy odebrały więc możliwość uzyskania świadczeń na dotychczasowych zasadach przez tych bezrobotnych, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy spełniali warunki do nabycia świadczeń, lecz nie zdążyli zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy.
Nowelizacja została uchwalona 17 grudnia 2001 r., opublikowano ją w Dzienniku Ustaw z 29 grudnia 2001 r., weszła w życie 1 stycznia 2002 roku.
W większości przypadków adresaci dowiedzieli się o treści nowego prawa po dacie wejścia w życie omawianej ustawy.
Jak podkreślają wnioskodawcy, trzydniowy okres między opublikowaniem ustawy a wejściem jej w życie praktycznie uniemożliwił obywatelom podjęcie na czas (czyli do 31 grudnia 2001 r.) działań gwarantujących uzyskanie zasiłku przedemerytalnego - tj. zarejestrowanie się w powiatowym urzędzie pracy.